İstanbul’da Turizm Sektörü Düştü

Yaz ayları için yaşanılan turist kaybı bu defa genel olarak Türkiye’ye kış aylarında gelen turistlerde kayıp yaşandı. İstanbul turizmde ağır darbe aldı.

İstanbul’un büyüleyici tarihi yapılarının 2016 yılında diğer yıllara oranla çok büyük farkla kapattığı görüldü. İstanbul’da yaşanan bombalı saldırılar nedeniyle güven eksikliğinin artması buna yol açtığı tahmin ediliyor. Ayrıca Avrupa ile yaşanılan siyasi krizin Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye karşı bir cephe aldıkları düşünülüyor. BBC Türkçe’nin haberine göre İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün yayınladığı veriler geçtiğimiz yıllara göre içler açıcı değil. Önceki yıla göre %35.2  turist kaybı yaşandığı söylendi.

Önceki yıla göre %35.2 düşüş

Geçtiğimiz yıl Ocak ayında turizm sektörünün iyiye işaret eden %0.01’lik bir artışla, ülkede ard arda patlayan bombalar geçtiğimiz yılın Şubat ayı için bu oranlar bir sirkülasyona neden olmayarak aşağı yönde ivme kazandırdı. 2016 yılının ocak ayından bu yana bütün aylarda İstanbul’un turist kapasitesi gittikçe düştü. Bu da otelcilik sektöründe bir çok zarara yol açtı. Sadece otelcilikle kalmayıp restorand, giyim, kafe, bar, kulüp gibi mekanların da yaşadığı sorun haline geldi. 2016 yılında toplamda 9 milyon küsür turist alan İstanbul, 2015 yılında bunun %30 daha fazla olduğu kaydedilirken, 2016 yılına göre yüzde 35.2 oranında kayıp yaşandı.

Uzmanlar bu oranların Türkiye’ye olan güvenin 2 yılda yerle bir olduğunu söylerken Almanya’nın Türkiye’ye 2016 yılında daha fazla turist gönderdiği öğrenildi. Almanya’nın peşinden ise Suuidi Arabistan’ın takip ettiği görüldü.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN