İran’dan Çavuşoğlu’na Tepki

İran’ın Dışişleri Bakanı’ndan İran’ın Suriye’de ki barış sürecine ağırlığını koymasını isteyen Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na sert sözler geldi.

İran ile Türkiye arasında ufak bir gerginlik yaşandı. İran Dışişleri Bakanı ve Türkiye Dışişleri bakanı arasında sözlü gerginlik, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun İran için söylediği Suriye’de ateşkes konusunda ‘Ağırlığını koyması’ sözlerine İran Dışişleri Bakanılığı Sözcüsü Behram Kasımi tepki göstererek açıklama yaptı. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Türkiye’nin gerçeği yansıtmayan ifadelere yer verdiğini söyleyerek, Suriye’de ateşkesin çeşitli silahlı muhalif gruplar tarafından bertaraf edildiğini söyledi. Konuyla ilgili elde somut delillerin olduğunu da ekleyen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Mevlüt Çavuşoğlu bu şekilde tepki gösterdi.

Çavuşoğlu dün yaptığı açıklamada Suriye’de yapılan ateşkes anlaşmasında ihlallerin olduğunu söylemiş, kimin yaptığına ilişkin bilgisinin bulunduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Hizbullah, özellikle Şii grupların ve rejimin yaptığını eklemişti. Bunun üzerine İran’ın bu gruplar üzerinde ağırlığını koymasını da ekledi.

Deutsche Welle’nin haberine göre Suriye’de yaşanan savaş beş buçuk yıldır devam ediyor. 400 bin kişi hayatını kaybederken milyonlarca insanın ise ülkesini terk ederek başka ülkelere sığındı. Savaş devam ederken Türkiye, Rusya ve İran’ın çabası sonucu 29-30 Aralık’ta ateşkes ilan edildi. Ateşkesin sürekli küçük örgütler tarafından baltalandığı bilinirken ne kadar süreceğini ise zaman gösterecek.

Suriye’de yaşanan savaşın ardından göç eden halk, komşu ülkelere sığınmıştı. Bu ülkelerden en fazla göç alan ise Türkiye olmuştu. Türkiye’de yaklaşık 5 milyona yakın Suriyelinin bulunduğunu söyleyen siyasiler, ülkelerindeki savaşın bitmesiyle Suriye’ye gidip gitmeyeceklerini ara ara gündeme getirmekteler.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN