İNVERTER SİSTEM KAYNAK MAKİNELERİ NASIL ÇALIŞIR?

Öncelikle  invertör ne demektir ona bakalım , invertör voltaj regülasyonu için elektronik bir sistemdir. Bir inverter kaynak makinesi durumunda, AC güç kaynağını daha düşük kullanılabilir bir çıkış voltajına dönüştürür – örneğin, 240V AC beslemeden 20V DC çıkışa.

( https://www.youtube.com/watch?v=YrveLctbAeo Yıldız Star Arc 220 Inverter Kaynak Makinesi videosu )

Voltajı düzenlemek adına öncelikle tek bir büyük transformatöre bağlı olan geleneksel transformatör tabanlı cihazların aksine, inverter tabanlı cihazlar, gücü dönüştürmek için bir dizi elektronik bileşen kullanırlar.

Bir invertör, birincil güç kaynağının frekansını 50 Hz’den 20.000 – 100.000 Hz’ye çıkararak çalışır. Bu, gücü son derece hızlı bir şekilde açıp kapatan (saniyenin 1 milyonda birine kadar) elektronik anahtarların kullanılmasıyla yapılır. Güç kaynağını bu şekilde kontrol ederek, transformatöre girmeden önce transformatör boyutu çok önemli ölçüde azaltılabilir.

Inverter Kaynak makinesi  kullanmanın faydaları nelerdir?

İnverter tabanlı ürünler, geleneksel transformatör tabanlı cihazlara göre birçok avantaj sunarlar:

Ağırlık ve Boyut: Ağırlık ve boyut , bir inverter kaynakçının geleneksel makinelere göre sahip olduğu en önemli ve etkileyici avantajdır. Örneğin, 5 kg’dan daha hafif, bir bavuldan daha küçük ve omzunuza rahatça asılabilen bir invertör, 50 kg’lık transformatör tabanlı bir makineyle karşılaştırılabilir bir çıkış kapasitesine sahip olabilir.

Verimlilik: Bizim sunduğumuz  invertör kaynak makinesi serisi gibi kaliteli invertör makineleri yaklaşık %80-90 verimlilik derecesine sahipken, geleneksel kaynakçılar yaklaşık %50 gibi önemli ölçüde daha düşük bir verime sahip olacaktır. Bunun nedeni, geleneksel makinelerdeki daha büyük transformatörlerin daha fazla dirence sahip olması ve bu nedenle ısı dağılımı yoluyla önemli miktarda güç kaybetmesidir.

Jeneratör Gücünün Kullanımı: Çok verimli olmak, daha küçük portatif jeneratör setlerinde çalıştırılabilen invertör kaynak makineleri ile jeneratör gücünün kullanılmasının çok daha uygun olduğu anlamına gelir – geleneksel trafo makinelerinde genellikle mümkün olmayan bir şey. Jeneratör gücünü kullanmanın riskleri olduğu unutulmamalıdır.

Görev Döngüsü: Yine transformatör boyutundaki farklılık nedeniyle, inverter tabanlı makinelerde genellikle çok daha yüksek görev döngüleri elde edilebilir. Bir invertör makinesindeki daha küçük bileşenler hızlı bir şekilde ısınmasına rağmen, çok daha kolay ve daha hızlı soğutulabilirler. Bununla birlikte, geleneksel “transformatör” kaynak makinelerinde, bileşenler çok daha büyüktür ve bu nedenle ısıyı depolama ve soğuması daha uzun sürme eğilimindedir.

Performans: Kaliteli inverter tabanlı kaynakçıların performansı, geleneksel kaynakçılardan önemli ölçüde fazladır. Bu, özellikle operatörlerin kaynağın çok daha kolay olduğunu ve arkla ‘savaşmak’ zorunda olmadıkları MMA (çubuk) kaynağında fark edilir. Bunun başlıca nedeni, inverter makinelerinin daha yüksek açık devre voltajlarına sahip olmalarıdır.

Daha detaylı bilgi adına web sitemizde bulunan aletlere göz atın Denizli Özbu Oto Çelik

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN