İnternet Siteleri Faydalı Olduğu Kadar Zararlıda

İnternet, günümüzün olmazsa olmazı haline gelen ve bir çok yerde ihtiyaç halinde kullanılan bir bilgisayar ağıdır. Evimizde iş yerimizde ve eğitim kurumları gibi bir çok yerde mevcuttur. Peki ya  yaygın olarak kullanılaninternetin zararları nelerdir ? İnternet kullanımında nelere dikkat etmeliyiz ? İnternet zararlarının önüne nasıl geçeriz ?

Bir çok karmaşık ve yorucu işlemi çok daha kolay ve kısa bir sürede  yapmamıza olanak sağlar. Bu insanlar için büyük bir faydadır. Böylesine faydalı olan büyük bir ağın beraberinde getireceği sorunlarda vardır.

Çocukların korumasız bir internet ortamında vakit geçirmeleri pornografi sitelerine yönelmelerine neden olabilir. Bu da yaş ve  gelişimlerine uygun olmayan görüntü ve bilgileri öğrenmelerine neden olur. Şiddet içerikli oyunlarla karşılaşmaları da şiddete karşı duyarsızlaşmalarını ve öğrendiklerini uygulamalarına neden olabilir. Kumar oyunlarına ilgi duymaları ve bu oyunlarla vakit geçirmeleri kumar alışkanlıklarına neden olabilir. Yanlış kişilerle tanışmaları,  yasal ve sağlıklı olmayan ortama çekilmelerine neden olabilir.

Peki ya olgun bireyler de oluşabilecek internet  zararları nelerdir ?

Uzun süre bilgisayar başında kalmaları sosyalleşme yönünde olumsuz etki edebilir. Sürekli internet başında kalma isteği işlerini ertelemelerine planlarını iptal etmelerine ve çevreden uzaklaşmalarına neden olabilir. Uzun süre bilgisayar başında kalmanın verebileceği diğer bir zarar da, sürekli hareketsiz kalmalarına bağlı olarak oluşabilecek fiziki sağlık sorunlarıdır.

Uygun filtre yazılımı ve servisleri kullanarak çocuklarımızın kontrollü olarak internet ortamında sağlıklı vakit geçirmelerine yardımcı olabiliriz.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN