İBB Başkanı İmamoğlu, 6 kararı veto etti

İBB Meclisi’nin temmuz ayı oturumları Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde başlıyor. Bugün komisyonlara sevk edilecek olacak başkanlık teklifleri arasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun veto ederek yeniden görüşülmek üzere meclise gönderdiği 6 dosya yer aldı.

İmamoğlu’nun veto ettiği dosyalar arasında haziran ayı oturumları sırasında AKP-MHP grubunun oyları ile 3 yeni araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin oyçokluğu ile kabul edilen kararlar bulunuyor.

01.01.2016- 01.06.2021 tarihleri arasında hizmet alım ve ulaşım ihaleleri ile doğrudan temin alımları gibi konuların araştırılması amacıyla “Yatırım ve Proje İzleme Araştırma Komisyonu” kurulması ile  İstanbul’un genel olarak trafik ve ulaşım sorunlarına dönük olarak stratejik rapor sunmak üzere Ulaşım ve Trafik Komisyonu’nun araştırma komisyonu olarak görevlendirilmesi, müsilajın etkileriyle ilgili Çevre Yenilenebilir Enerji ve İklim Değişikliği Komisyonu’nun araştırma araştırma komisyonu olarak görevlendirilmesi kararları yeniden görüşülecek.

KARARLAR TARTIŞMA YARATMIŞTI

İmamoğlu’nun veto ettiği kararlar, İBB Meclisi’nin haziran ayı oturumları sırasında gerilime neden olmuştu.  CHP grubu önce “evet” dediği tekliflere, içeriğini meclis oturumu sırasında öğrendiklerini ve komisyona kanuna aykırı ek yetkiler verildiğini gördükleri belirterek “hayır” oyu vermek üzere yeniden oylama istemişti.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN