Hibrit çalışma modeli çalışanlara sunulan olanakları da değiştirdi

Corona virüsü salgınının başlamasıyla beraber iş dünyası da kendine yeni bir dünya yaratmaya başladı. Evden çalışmaya başlayan çalışanlar, aşılamanın artması, virüsün yayılım hızının düşmesiyle beraber kısıtlamaların hâkim olduğu bir ofis kültürüne adapte olmaya çalıştı. Bazı ofislerde haftanın belirli günlerinde evden, geriye kalan günlerde ofisten çalışmanın benimsendiği hibrit modele geçildi.

Pandemi, etkisini iş hayatında; dolayısıyla da çalışanların iş hayatından beklentilerinde de gösterdi. Wall Street Journal’dan Suman Bhattacharyya şirketlerde ne gibi değişikliklerin yapıldığını mercek altına aldı.

ÇALIŞANLARIN BEKLENTİLERİ DEĞİŞTİ

Bir yönetim danışmanlığı firması olan Mercer’in müdürü Lauren Mason corona virüsü salgınıyla beraber çalışanların kendilerine sağlanan olanaklara artık farklı bir bakış açısıyla yaklaştığına dikkat çekiyor: “Birçok işveren, teklif ettiği olanakları yeniden değerlendiriyor. Çalışan değerleri; pandeminin yarattığı stres, çocuk bakımı ve diğer kaygılarla beraber önemli ölçüde değişti.”

Birçok şirket için bu, bazı olanakları genişletmek, bazılarını ise daha az öncelikli hale getirmek anlamına geliyor. Care.com’un Aralık 2020 ve Ocak 2021’de ABD’de 500 insan kaynakları yöneticisiyle yaptığı ankette; katılanların yüzde 66’sı daha fazla esneklik sunmayı ve yüzde 63’ü çocuk bakım yardımlarını artırmayı planladıklarını söyledi.

ESNEK İZİN POLİTİKALARININ YARARLARI

Şirketlerin pandemiden aldığı derslerden biri de insanlar o andaki özel yaşam ihtiyaçlarına göre çalışma planı yapabiliyorlarsa, çalışma saatleri üzerinde daha fazla kontrole sahiplerse çok daha iyi çalışıyorlar. Birçok İK yöneticisi, çalışmaya harcanan zamandan ziyade ortaya çıkan işe odaklanmanın en iyisi olduğunu söylüyor.

Uzmanlar; resmi sınırların olmadığı ve çalışanların ihtiyaç duyduklarında izin aldıkları esnek izin kavramının şu andaki popülerliğini gelecekte daha da artıracağını vurguluyorlar. Mercer anketlerine göre, en azından bazı çalışanlarına sınırsız ücretli izin sunan işverenlerin yüzdesi, 2015’te yüzde 14 iken, bu yıl bu oran yüzde 20’ye yükseldi.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN