Her Gün Zencefil Tüketmek Zararlı mı?

 

Zencefiller, kendi içinde zencefilgiller familyasına ait olan ve en fazla boyu uzunluğu da 1 metreye kadar ulaşan bitki türlerinden biridir. Yaygın şekilde pek çok alanlarda kullanılan, birbirinden farklı lezzetlere sahip şekilde yemeklerde, kendi başına baharat şekilde tüketildiği veya çeşitlerinin Uzakdoğu yemeklerine uygun şekilde yapıldığından söz etmek mümkündür. Bitki işlendiğinde çeşitli baharatlarla karıştırılarak sos olarak kullanılır, baharat şeklinde de kullanımı bulunur.

 

Bitki şeklinde tüketileceği zamanlarda ise yaprakları kullanılır. Zencefil lezzetinin aynı zamanda bitki formundayken kırmızı sarı tonlarında açan bir çiçekle de olduğunu söylemek mümkündür. Genellikle baharat, ilaç gibi türlerde çok yaygın şekilde kullanılır.

 

Eğer zencefil günlük tüketimlerinizde kullanmak istiyorsanız tadının neye benzediğini bilerek hareket etmekte fayda vardır. Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek amacıyla istediğiniz şekilde karışımlar yapabilir ve bal gibi çeşitli lezzetler ile karıştırarak da tüketebilirsiniz. Bunun dışında ise mide veya sindirim sistemine karşı, %40 oranında etki eden hazımsızlık sorunlarınızda gaz sökücü etkisinden de faydalanabilirsiniz.

 

Ayrıca zencefil, günümüzde ülsere karşı rahatlatıcı etkisi olduğu için de yıllardan beri baharatın tüketildiği nadir bitkilerden biridir. Bağırsaklarda bulunan kasların rahatlatarak yiyeceklerinizde daha iyi sindirim yapabilme imkanı sağlayarak, hazımsızlığı sıfıra indirme amaçlı destekleyici üründür. Bu nedenle hem ilaç tedavilerinde de yaygın olarak kullanılır hem de benzer olarak baharat türevleri de bal ile birlikte karıştırılarak tüketilir.

 

Zencefilin yararı olduğu gibi çeşitli zararlarından da söz etmek mümkündür. Zencefil zararları olarak bazı hususlardan bahsetmek gerekirse bu konuda en önemli konulardan birisi 2 yaşından küçük çocukların zencefil tüketmemesi gerektiğidir. Eğer tüketmek gerekiyorsa da normal yetişkinlere göre 3’te 1 oranında kullanmaları önerilmektedir.

 

Kan sulandırıcı etkisi olan bu bitkinin herhangi bir ameliyat öncesinde tüketmemeye özen göstermelisiniz. Sağlık sorunlarınızı bir anda meydana getireceği gibi kanama noktasında yoğun bir kanama sorununu da meydana getireceğinden dolayı dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca günlük kullanım dozu olarak da 1,2 gram kadar belirtilen zencefil için daha fazlasının pek etki etmeyeceği gibi yararından çok zararı olacağı da unutulmamalıdır. Sağlığınız açısından bu hususlara önem vermeye ve dikkat etmeyi ihmal etmeyiniz.

 

 

 

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN