Hastaneler Kabul Etmedi Hayatını Kaybetti

Suriyeli bir mülteci ailenin 7 yaşındaki çocuğu ateşi yükseldiği için hastaneye kaldırıldı, kimliği olmadığı gerekçesiyle tedavi edilmemesi üzerine hayatını kaybettiği ailesi tarafından açıklandı.

DHA haberine göre 7 yaşındaki Suriyeli bir ailenin çocuğu yüksek ateş rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Dört hastane de çocuğu tedavi edemeyeceklerini ailesine söyleyince çocuk ve aile evlerine gelince, çocuğun hayatını kaybettiği öğrenildi.

Antalya’da yaşayan Suriyeli ailenin yaşadığı dram tüyleri ürpetti. 7 yaşında yüksek ateş nedeniyle hayatını kaybettiği düşünülen çocuğun babası İzzettin Ahmed, yaşadıklarını DHA muhabirlerine anlattı. İlk olarak çocuğunun ateşini fark ettiğini söyleyen baba, bu konuda hiç beklemeden çocuğunu Antalya Eğitim Araştırma hastanesine götürerek tedavi altına alınmasını istediğini söyledi. Bunun üzerine hastanenin acil bölümünde bulunan personelin Suriyeli olduklarını ve kimliklerinin bulunmadıkları gerekçesiyle tedaviyi reddettiklerini aktardı. Ardından ikinci hastane için yola koyulan baba Ahmed, Antalya’nın Kepez ilçesinde bulunan Sütçüler Devlet Hastanesi’ne ateşi yüksek çocuğunu tedavi için götürdüğünü açıkladı. Burada da aynı nedenlerle reddedildiğini söyleyen Ahmed, üçüncü olarak gittiği bu kez Atatürk Devlet Hastanesi’ne götürdü buradan da ret alan Ahmed, son olarak Demircikara Mahallesi’nde bulunan bir çocuk hastanesine götürmüş ancak aynı nedenlerle burada tedavi edilmemiş.

Çocukları için endişelenen baba ve anne, dört hastaneden ret yanıtı alarak çocuklarıyla birlikte evlerine dönmüşler. Yüksek ateşli çocuklarına kendi imkanlarıyla tedavi uygulayan anne ve baba sabah saat 5’te 7 yaşındaki oğlunu yatağında ölü olarak bulmuşlar. Yaşadıkları dram Türkiye’de mültecilerle ilgili konularda kanunlarda eksik yönlerin olduğunu ortaya koydu.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN