Hasta Yatağının Çeşitleri Nelerdir?

 

Hasta yatağı hastanın durumuna göre çeşitli yataklara sahiptir. Motorlu hasta yatakları çeşitleri şu şekildedir.

  • İki motorlu hasta yatağı: en çok ihtiyaç duyulan bir yataktır. Yatağın baş kısmı ve ayak kısmını istenilen seviyeye getirilerek rahat bir şekilde yükseltip, indirme özelliğine sahiptir. Bu tür yataklara hareket için güç sağlayan motor çift motorludur. Elektriğe bağlı motoru yatak altında gizlidir. Ses yapmaz ve kumanda edilebilir özelliğine sahiptir
  • Üç motorlu hasta yatağı: İki motorlu yatak özelliğinin tamamına sahiptir. En büyük özellik yatak komple yukarıdan aşağıya doğru hareket potansiyeline sahiptir. Bu özellik bakıcıya ve hastaya olası durumda müdahalenin rahat edilmesini sağlar
  • Dört motorlu hasta yatağı: Diğer yatakların tüm özelliklerini taşıyor. Tek fark trendelenburg denilen özel hareket sistemine sahiptir. Öne ve arkaya doğru dik bir açıyla konumlanmayı sağlar. Daha çok yoğun bakım hastaları tarafından kullanılır.

Havalı Hasta Yatak Çeşitleri

Havalı hasta yatağı hastanın türüne göre değişken özelliklere sahiptir

  • Baklava tip hasta yatağı: Adından da anlaşıldığı gibi hasta yatağının yüzey kısmı baklava dilimi şeklindedir. Diğer hasta yataklarına göre kullanışlıdır. Yatağın yüzey kısmı yumuşaktır. İçi tamamen hava ile doludur.
  • Boru tipi hasta yatağı: Birbirine paralel olarak hava kanallarından oluşmaktadır. Kendi arasında A+B, A+B+C gibi türleri bulunmaktadır. Ventilasyon özelliğe sahiptir.
  • Pozisyon veren hasta yatağı: Hastayı sağ ve sola doğru hareket pozisyonu sağlayan yatak türüdür. Refakatçi hastanın bakımı için hastayı istediği pozisyona sokarak temel ihtiyacını sağlar. Bu yatak türünde hastada iyileşme söz konusudur.

Hasta yatağı özelliğine göre fiyatında değişkenlik gösterir. Hastanın ağırlık derecesine göre kullanılan hasta yatakları son derece fonksiyonel özelliklere sahiptir. Hasta yatağı fiyatları yatağın özelliklerine ve işlevine göre değişmektedir. Hastanın bakımını kolaylaştıran hasta yatakları evlerde hasta karyolası adı altında kullanılıyor. Bütçenizi sarsmadan hasta yataklarını satın alabilirsiniz. Hatta hasta yatağı kiralama bütçeyi sarsmadan tercih edilen gün, hafta hatta yıl kiralanabilir. Hasta yatakları son derece önemlidir. Bu hizmeti bizden kiralayabilir ve satın alabilirsiniz.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN