Hakan Fidan’dan Almanya’ya ziyaret

Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan Almanya’ya gidecek. Hakan Fidan’ın kendi konumundaki karşı tarafla görüşeceği bekleniyor. Müsteşarın Almanya ziyaretinin, geçtiğimiz günlerde Almanya Hükümet Başkanı Angela Merkel’in ziyaretinin ardından yapılması olası güvenlik önlemleriyle ve terör tehditleriyle ilgili görüşmeler yapılacağı sinyalini veriyor.

Almanya Federal Haber Alma Servisi (BND) Başkanı Dr. Bruno Maassen’in davetlisi olarak mevkidaş görüşmesi yapacakları anlaşıldı. Hakan Fidan yapacağı görüşmelerine iç istihbarat servisi ile de belirli konularda görüşecekleri öğrenildi. Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Almanya ziyaretinde güvenlik sorunlarıyla ilgili çeşitli konularda görüşecekleri, diplomatik kaynaklara göre belirtildi.

İki ülke anlaşacak mı?

Almanya ile Türkiye arasında yaşanan olumsuz gelişmelerin ardından dış istihbarat alanında bazı önlemlerin alındığı öğrenildi. Alman yetkililerin endişelerinin Suriye kaynaklı olduğu, bunun yanında İŞİD tehdidinin Almanya’yı yakından ilgilendirdiği öğrenildi.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile konuşulacak konular arasında daha çok Suriye’deki yapılanmaların iki ülkeye yaşattığı tehdit görüşülecek. Geçtiğimiz hafta MİT Müsteşarı Hakan Fidan, ABD İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı’nı Ankara’da konuk etmişti. Bu görüşmenin temeli ise Suriye’deki İŞİD terör örgütünün yaşattığı krizdi. Yeni ABD Başkanı’nın talimatıyla İŞİD yönelik operasyonların hız kazanması CIA yetkilisini Türkiye ile görüşmeye yönlendirmişti.

Bugün yapılan görüşmenin de geçtiğimiz hafta yapılan ziyaretle bağlantılı olduğu düşünülüyor. Diğer yandan Rusya ile Türkiye arasındaki müttefiklik devam ederken geçtiğimiz günlerde Rusya savaş uçağının Türkiye askerinin üzerine bomba yağdırması, bir krize neden olmuştu. Alman yetkililerin Hakan Fidan ile Rusya’nın bu tutumunu da değerlendireceği düşünülüyor.

İki ülke arasında yapılan görüşme trafiğininin bir sonuca bağlanıp bağlanılmayacağı merak konusu oldu. İki ülke arasında ortak bir tutum alınıp alınmayacağı politikacıları yakından ilgilendiriyor. Geçtiğimiz hafta Almanya Hükümet Başkanı Angela Merkel’in ziyaretinin ardından MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ziyaret etmesi, iki ülke arasında olumlu yönde planlamalar yapıldığı düşünülüyor.

Almanya ve Türkiye’nin ortak noktası İŞİD ve Suriye’deki diğer silahlı yapılanmalar olduğu tahmin ediliyor. İki ülkenin bu yapılanmalara karşı birlikte adım atmak için çeşitli anlaşmalar yaptıkları politikacılar tarafından tahmin ediliyor.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN