Güneydoğu Anadolu da Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu da Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu bölgesi kültür, tarih ve yemek kültürü ile her zaman ön planda kalmıştır. Tarihi zenginlikleri ile bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Güneydoğu Anadolu bölgesi görülmeye değer yapıları ve antik kentleri ile muhteşem güzellikler sunmaktadır. Gezi rehberi olmadan  ya da rehberler aracılığı ile de görülebilir bir çok medeniyet ve kültür birleşimlerine şahit olabilirsiniz. Gezilecek yerler arasında olana Mardin, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman ve Gaziantep bölgenin en değerli yapıtlarına sahiptir.

Güneydoğu Anadolu En Popüler Gezi Alanları

Güneydoğu Anadolu’nun en gözde şehirlerinden biri olan Mardin, Deyrulzarafan manastırına ev sahipliği yapmaktadır. Dini ayinlerin yapıldı bir yerdir. Diyarbakır Malabadi köprüsü ile  bilinmektedir. Bölgenin en önemli medeniyetinden biridir. Şanlıurfa, Balıklıgöl ile bilinir. Hz İbrahim peygamberin (as) ateşe atıldığı yerdir. Peygamber şehri olarak bilinir. Adıyaman’ın Nemrut dağı meşhurdur. Kommagane krallığı tarafından yapılan bir tapınaktır.

Mardin’de bulunan, Mardin kalesi de önemli bir konuma sahiptir. Diğer adıyla kartal yuvası olarak bilinir. Aşılmaz bir yapı olarak bilinir. Diyarbakır’da bulunan Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Ermeni inanışına göre vazgeçilmez ve önemli bir yere sahiptir. Gaziantep de bulunan Hızır yaylası vardır. Diğer adı ile huzur yaylası da denilmektedir. Gaziantep tarihi ve kültürü yanında doğası ile de ilgi çekmektedir. Yine Gaziantep şehrinde olan Zeugma müzesi de dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak bilinmektedir. Mardin’de bulunan Mardin Dara harabeleri de tarihi yapısı ile dikkat çekmeye devam ediyor. Suriye sınırına yakın bir yerdedir. Mardin de bulunan bir diğer tarihi gezilecek alanlardan birisi de Deyrulumur manastırıdır. Bölgenin en eski yapılarından olmasının yanı sıra Süryaniler tarafından hala kullanılmaya devam etmektedir. Bu eşsiz güzellikteki yerleri görmek ve ayrıntılı bilgi almak için https://nereyegitsek.net sitesinden ulaşabilirsiniz.

Leziz Yemekleri

Güneydoğu Anadolu da saydığımız 10  önemli tarihi ve kültürel güzelliklerin yanında daha yüzlerce gezilip görülecek yerler mevcuttur. Yemekleri ile de meşhur olan Güneydoğu da, Antep baklavası, kuru dolmaları, acılı yemekleri, kömbeleri, mumbarları ve daha bir çok çeşitli yiyecekleri ile misafirlerini ağırlamaya devam etmektedir. 

Etiketler

YORUM YAZIN