Gripseniz Dikkat Zatürreye Dönüşmesin

Kış aylarında sık sık görülen nezle ve grip vakalarının zatürreye ortam hazırladığı Prof. Dr. Ferah Ece söyledi. Ağır geçen gribe dikkat edilmesini anlattı.

NTV Sağlık’a konuşan Prof. Dr. Ferah Ece, önemsiz bir hastalık diye düşündüğümüz gribin aslında ne kadar önemli bir hastalık olduğuna dikkat çekti. Grip hastalığı bulaşıcı olmasıyla biliniyor. Çeşitli ortamlarda grip virüsüne kapılmamak için uzak durulması gerekiyor. Uzak durulmadığı takdirde dışarıdaki virüsü evinizei ailenize bulaştırabilirsiniz. Yakalandığınız bu enfeksiyonun basit bir virüs olmadığına dikkat çeken Ferah Ece, zatürreye yol açabileceğine değindi.

Kış aylarında sıklıkla görülen bu hastalık, sağlık yönünden dinç veya diri olmaya bakmıyor. Kalıtsal hastalığınızın olup olmamasına da bakmadan yakalanabiliyorsunuz. Solunum yoluyla geçebileceği gibi vücut teması ile de bulaşabiliyor.

Zatürre hastalığını sıklıkla duymasakta küçük çocukların üşütüldüklerinde çok hassas bir şekilde yakalanabileceğini hepimiz biliyoruz. Zatürreye neden olabilecek faktörler arasında akciğerin oksijen alışveriş işlevinin bozulmasıyla ortaya çıkıyor. Kanda azalan oksijen düzeyinin akciğerde oluşan iltihaplanmanın virüs ve bakterilerle dolmasına neden olabilir. Akciğer lobunun iltihaplanması olarak daha sık duyulan açıklamasıyla bu hastalığa yakalanan kronik hastalıklı bireylerin gerekli tedavilerin uygulanmaması durumunda ölümle sonuçlanabileceği vurgulanıyor.

Zatürreli bireylerin akciğerinde bulunan oksijenin virüsle birlikte solunum sırasında dışarıya çıkması başka bireylere bulaştırabiliyor.

Gribin bulaştığı hastalarında zatürreye çevirebileceğini söyleyen doktor, vücudun dirençsiz kalması durumunda ortaya çıkabileceğini ifade etti. Ağır bir şekilde grip rahatsızlığı yaşayan bireylerin kendilerini dirençli tutmaları ve bol bol meyve tüketmeleri gerektiği vurgulanıyor.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN