Göz Kararması Belirtileri Nelerdir ?

Göz kararması bir veya iki gözde meydana gelen göze kısa süreli siyah perde inmesi veya hafif buğulu veya buzlu bir bakışa sahip olmasıyla da tanımlanabilecek bir görüntü görmesiyle belirtilebilinir. Eğer ki bu durum tek bir gözde ve gün içerisinde belirli aralıklarla meydana geliyorsa beyini ve göz hücrelerini besleyen damarlara yeteri kadar kan gidememesinden kaynaklı olabilir.

Göz kararması bir çok nedene bağlı olarak gerçekleşmektedir. Genellikle tansiyon düşmesi ve kanda glikoz düşüklüğüyle seyreden bir belirti olsa da bu durumların altında farklı nedenler yatabilmektedir.

Kişinin oturduğu ve yattığı yerden aniden kalkması da tansiyon düşüklüğüne ve beyine yeteri kadar kan gitmesine sebep olarak göz kararmasına ve baş dönmesine neden olabilmektedir. Ayrıca tansiyon düşürücü etkili ilaçların kullanımı da bu etkiyi gösterebilmektedir.

Özellikle yaz aylarında ve yoğun fiziksel iş temposu içerisinde olan kişilerde de aşırı terlemeyle birlikte aşırı su ve mineral kaybı da göz kararmasına sebep olmaktadır. İshalle beraber seyreden su ve tuz kaybı da aynı etkiyi gösterebilir. Bu etki kişinin aşırı kusması ile de görülebilir.

Kansızlık ve kanamalarla özellikle mide kanaması olan kişilerde de ayağa kalmayla birlikte artan kan kaybı da tansiyon düşmesine ve karamaya neden olmaktadır.

Çok hızlı bir şekilde yukarı aşağı yada sağa sola baş hareketleri ve vertigo, migren gibi baş ağrıları da baş dönmesiyle birlikte göz kararmasına neden olabilmektedir. Bu belirtiler sürekli olarak seyrediyorsa doktora başvurulmalıdır.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN