Gönye Aslında Ne Demektir?

Dik üçgen şeklinde özellikle mühendislik ve çizim alanında kullanılan araca gönye denir. Kenarlarının biri veya birkaçı genellikle cetvel şeklinde biçimlendirilmiştir. İki çizgi veya yüzeyin birbirine göre dik açı yapmasını sağlamakla birlikte dik açıları ölçmekte de kullanılır. Açılı işlem yapılan alanlarda öncelikle kullanılan bir araçtır. İşlemlerin düzgün yapılması açısından önemi büyüktür.

Gönye ve Çeşitleri Nelerdir?

Gönyeler kendi aralarında kullanım alanlarına göre gruplara ayrılır. Sabit açılı gönyeler, şapkalı gönyeler, kıl gönyeler, ayarlı açı gönyeler, basit bölüntüsü açı gönyesi, üniversal açı gönyesi, optik açı gönyesi, saatli açı gönyesi gönye çeşitlerinden bazılarıdır. Her bir gönyenin birbirinden farklı işlevi vardır. Gönyeler aynı zamanda komşu yüzeyler arasında ki açıyı da ölçer. 30-60-90 ve 120 derece olan sabit açılı gönyeler vardır.

Gönye ve Ölçüleri Nelerdir?

25-60 cm arasında değişen gönye ebatları kullanım alanlarına göre farklılık gösterir. Gönyeler ölçülecek alan veya projeye göre değişik ebatlarda kullanılır. Size uygun olan gönyeleri https://www.guvensanat.com/gonye adresinden satın alabilirsiniz.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN