Gıda İntoleransı (Besin Duyarlılığı) 

Gıda İntoleransı (Besin Duyarlılığı) 

Gıda intoleransı tüketilen bir içerisinde bulunan bir maddeye karşı sindirim sisteminin reaksiyonudur.Gıda  İntolerans testi ile bu rahatsızlığın erken tanısı ve tedavisi ile mümkündür. 

Gıda İntoleransının Sık Rastlanan Semptomları Nelerdir? 

Gıda intoleransı semptomları olarak deride yanma kızarıklık kaşıntı döküntü gibi sonuçlar izlenir.

Gıda İntoleransı Nedenleri Nelerdir?

Gıda alerjisinin tek tedavisi öncelikle gıda  intolerans testi yapılarak alerjiye neden olan besinlerin diyetten çıkarılmasıdır. Ayrıca küçük alerjik reaksiyonları önlemek için antihistaminik ilaçlar kullanılabilir. 

Gıda İntoleransı Tanısı Nasıl Konur? 

Eliminasyon diyeti veya gıda intolerans testi ile gıda intoleransı tanısı konabilir. Eliminasyon diyetinde problemli besinlerin saptanması için doktor ya da diyetisyen kontrolünde şüphelenilen besinler tümü ile diyetten çıkarılır.

Beslenme Nasıl Ayarlanır?

Diyetisyen kontrolünde haftanın belirtileri incelenerek hangi besinlerin gıda intoleransına neden olduğu anlaşılabilir. Gıda intolerans testinde ise mantar boya ilaç besin gibi birçok maddeye karşı hastalara duyarlılık testi yapılır ve bu test sonucuna göre besin ayarlaması yapılır. 

Gıda İntolerans Testi Fiyatları 

SGK kapsamında olan kişiler devlet hastanelerinde bu testi ücretsiz olarak yaptırabilirler. Özel hastanelerde ise gıda intolerans testi belli bir ücrete tabi tutulur. Testi yaptıracak olan kişiler özel hastanelerin hasta danışmanları ile iletişim kurarak fiyat bilgisi alabilirler. Gıda intolerans testi devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde yapılabilen bir test türüdür.​​

Hiv Testi Nedir?

Hastalığın erken evrede teşhis edilmesi kişinin tedavi edilmesi ve başka insanlara bulaşmasına önleme açısından büyük önem taşır. Korunmasız cinsel ilişki ile kan yolu ile ya da gebelik ve emzirme dönemlerinde halleden bulaşma ihtimali olan bir hastalıktır.

HIV veya en çok bilinen adı ile Elisa virüs kaynaklı bir bağışıklık sistemi hastalığıdır ve bu hastalıkla mücadelede en önemli rolü hiv testi üstlenir.  Vücut savunmasında önemli hücrelerinin yok olmasına neden olan bu problem ağır enfeksiyon hastalıklarına karşı da vücudu savunmasız hale getirir. 

Hiv Testi Nasıl Uygulanır?

Zamanında yapılacak olan hiv testi sayesinde erken teşhis ve müdahale mümkündür. AIDS testi olarak bilinen Elisa testi temelde bir kan testidir.  

Hiv Testi Kaç Günde Sonuç Verir?

Eğer kişi hiv virüsü ile enfekte olmuş ise vücudu bu virüse karşı antikor  üretmeye başlar. Fakat bu antikorların vücutta üretilmeye başlanması için belli bir zamana ihtiyaç vardır ve bu süre ortalama olarak 4 ile 12 haftasında değiştir. 

Hiv Testini Evlilik Öncesi Yaptırmak Zorunlu mudur?

Evlilik öncesinde çiftler sağlık durumları ve kalıtsal sağlık sorunları hakkında bilgi veren bir takım testlere tabi tutulur. Bu testlerden birisi de hiv testi oluyor. Bununla birlikte virüsü bulunması evliliğe engel değildir. Evlilik öncesi hiv testi pozitif çıkarsa danışmanlık ve eğitim verilir.

Cinsel Hastalık Testi Nedir?

Hiv virüsünün erken tanısı için geliştirilmiş olan hiv combo cinsel hastalık testi antikorları ve p24 antijeni saptayabilir. Bu testin en önemli avantajı erken tanı ve müdahale için kullanılabiliyor olmasıdır. Özellikle şüpheli temastan 3 ile 6 hafta sonra bakıldığında sonuç verebilir.

Cinsel Hastalık Testi Kimlerden İstenir?

Hiv erken tanı ve tedavisinde gelişen teknoloji ile birlikte artık klinik ve hastanelerde yapılan testlerin sonuçları daha hızlı alınabiliyor. Cinsel hastalık testi kan bağışçılarından evlilik öncesi çiftlerden ve organ bağışı gibi durumlarda istenir.

Cinsel Hastalık Testi Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Cinsel hastalık testi pozitif çıkarsa yapılması gereken ilk şey bir sağlık kurumuna bir sağlık kurumuna başvurmaktır. 

​​​​​​

Etiketler

YORUM YAZIN