Gerçek Anzer Balı Nereden Alınır?

Gerçek Anzer Balı Nereden Alınır?

Dünya’da sadece tek bir bölgede üretiliyor olması ve türlü çeşit faydaları bulunması sebebiyle Anzer balı, dünya tarafından tanınan organik bir gıdadır. Ülkemizde yalnızca Rize’de üretimi gerçekleşen Anzer balı, bölgenin endemik bitkilerinden alınan özler sayesinde kendine has lezzeti ve pek çok faydası bulunur. Dünyada nadir üretilen ballar kategorisinde yer alan bu özel ürün, ciddi rahatsızlıkların önüne geçecek düzeyde içeriklere sahiptir. Burada dikkat edilmesi gereken çeşitli durumlar vardır.

Anzer balının kendine has karakteristik özellikleri vardır ve bu da diğer ballardan farklı olmasını sağlar. Ancak gerçek Anzer balı tüketmek için mutlaka üretildiği yöreden satın alınması gerekir. Aynı zamanda güvenilir kaynaklar üzerinden de elde edilerek gerçek Anzer balı tüketilebilir. Namı dünyaya yayılan bu bal çeşidi, gerçek balın faydalarını sunabilmek adına titizlikle üretildiği gibi aynı zamanda tüketicinin eline geçene kadar her aşamada da pek çok testten geçer. Resmi kurum ve kuruluşlar tarafından özenle sürdürülen bu işlemlerin ardından gerçek Anzer balı, çeşitli kurumlar tarafından da satışa çıkarılabilmektedir.

Anzer Balı’nın üretim yeri

Sadece Rize’nin İkizdere İlçesi Yukarı Anzer Ballıköy ve Aşağı Anzer Çiçekli Köyü’nde üretimi yapılan Anzer Balı için bu bölgeler esas merkezleridir. Bu bölgelerde gerçekleşen üretimler ile beraber bir sonraki hasat dönemine kadar ihtiyaç duyulan bal, bu bölgeden temin edilebilir. Ülkemizde sadece Rize’de üretilen bu organik ürün, belirli miktarda üretildiği için fiyatı da diğer ballara göre yüksektir.

Bölgenin kendine has özellikleri ve sadece yine bu bölgede yetişen bitkilerden elde edilmesi gibi sebeplerden dolayı dünyanın en kaliteli ve en sağlıklı balı olarak görülmektedir. İçerisinde herhangi bir katkı maddesinin bulunmaması ve herhangi bir endüstriyel süreçten geçmemesi sebebiyle tüm faydalarından yararlanılabilmektedir. Çeşitli rahatsızlıkların önüne geçilmesi, vücut direncini artırmak ve sağlığı etkilerinden faydalanmak için gerçek Anzer balı tüketildiğine dikkat edilmelidir. Gerek üretimi yapılan bölgeden gerekse güvenilir kurumlardan elde edilen bu organik bal, önerildiği miktarda tüketilerek içerisindeki vitamin ve minerallerden faydalanılabilir.

Etiketler

YORUM YAZIN