Gebelik hesaplama nedir?

Gebelik Hesaplama Nedir?

Gebelik hesaplama işlemi; hamile olan kadınların son adet tarihlerinin ilk günü esas alınmak suretiyle hesaplanır. Nitekim son adet tarihiniz üzerinden kolaylıkla kaç aylık hamile olduğunuzu, çocuğunuzun hangi ay doğacağını, hangi burç olacağını öğrenebilirsiniz. Tıp biliminde kabul edildiği üzere ortalama bir hamilelik süresi 40 hafta civarında sürmekle beraber yapacağınız hesaplamalarda da 1 ila 40 arasında bir sonuç elde edilir. Çin takvimi cinsiyet hesaplama ile son dönemlerde de çok meşhut bir uygulamadır.
Özellikle anne adayları tarafından doktorlara sorulan soruların başında gelen “Kaç aylık hamileyim” sorusunun cevabı da gebelik hesabından geçmektedir. Nitekim gebelik hesaplama yöntemi ile bulacağınız hafta sayısı ile kaç aylık gebe olduğunuzu tespit edebilirsiniz. Kaldı ki bir gebe annenin kaç aylık hamile olduğunun bilinmesi; annenin ruhsal ve fiziksel tepkilerini ölçebilmek için de önem arz edecektir. Bu nedenle doktora gittiğinizde doktorun ilk bakacağı şeylerden biri kaç aylık gece olduğunuzdur.

Aylık Gebelik Hesabı Takvimi

Gebelik hesaplama hafta sistemi üzerinden yapılmakta olup kaç haftanın yaklaşık kaç aya denk geldiğine aşağıdaki yönergeden bakabilirsiniz.

 • İlk 4-5 haftalık gebelikler hamileliğin 1. ayına denk gelir.
 • 8-9 haftalık gebelikler hamileliğin 2. ayına denk gelir.
 • 12-13 haftalık gebelikler hamileliğin 3. ayına denk gelir.
 • 17-18 haftalık gebelikler hamileliğin 4. ayına denk gelir.
 • 21-22 haftalık gebelikler hamileliğin 5. ayına denk gelir.
 • 25-26 haftalık gebelikler hamileliğin 6.ayına denk gelir.
 • 30 haftalık gebelikler hamileliğin 7.ayına denk gelir.
 • 34-35 haftalık gebelikler hamileliğin 8.ayına denk gelir.
 • 38-39 haftalık gebelikler hamileliğin 9.ayına denk gelir.
 • 40 haftalık gebelikler 9 ay 10 günlüklük süreye denk gelir.

Hamileliğinizin kaçıncı ayda olduğunu bu takvime göre hesap edebilirsiniz ancak sağlığınızın ve bebeğin gelişimini haftalık olarak takip etmenizi tavsiye ederiz. Gebelik hesaplama için de http://cin-takvimi.gen.tr/gebelik-hesaplama sayfasından yararlanabilirsiniz.
Gebelik Hesabı Yapmak Neden Önemlidir?

Gebelik hesabı, bebeğin doğum tarihinin öğrenilmesi açısından önem arz etmekle beraber anne rahmine düşen çocuğun doğum tarihine kadar sağlığının takibi için de önemlidir. Nitekim gebeliğin olduğu safhaya göre bebeğin beslenme şekli, annenin dikkat etmesi gereken durumlar ve bebeğin sağlığı hakkında net bilgiler elde edilebilir. Kaldı ki gebelik hesaplama sistemiyle doktora bile gerek kalmadan hesaplanan gebelik takvimi ile anneler kendi gebeliklerini kontrol altında götürebilirler.
Gebelik Hesaplama Hangi Hallerde Yapılmaz?
Gebelik hesabında daha öncede söylediğimiz gibi gebe olan annenin, gebe kalmadan önceki en son adet tarihi esas alınır. Ancak bazı durumlarda gebelik hesaplama işleminin doktor kontrolü olmadan yapılmaması gerekir. Nitekim doktor kontrolü olmadan yapılacak olan gebelik hesaplama işlemleri yanlış olacaktır. Doktor kontrolü olmadan gebelik hesabı yapılmaması gereken haller şunlardır;

 • Adetlerin düzensiz görülmesi,
 • Tüp bebek tedavisi ile hamile kalınması,
 • Ovülasyon tarihinin gecikmesi,
 • Son adetin başlangıç tarihinin yanlış hatırlanması

Bu hallerde klasik yöntemlerle yapılan gebelik hesaplama işlemlerinde yanlış sapmalar oluşabilir. Bu durumların varlığından şüphe ettiğiniz hallerde, doktor kontrolünde kan, idrar testi ve ultrason aracılığıyla gebelik hesaplaması yapmanızda yarar vardır.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN