Folik Asit Eksikliğinin Sağlığa Zararları

Folat ve folakin olarak bilinen folik asit, B9 vitamininin kimyasal adıdır. Folik asit suda çok az çözünür ve asidik solüsyonlarda stabildir. Bununla birlikte, bu vitaminin doğal kaynaklarının pişirilmesinin bu besin maddelerini tahrip etmesine neden olarak, ısıtılmadan kolayca parçalanır. B12 vitamini ile kombinasyon halinde, folik asit vücuttaki uygun bir kırmızı kan hücresi dengesinin sağlanmasında çok önemli bir rol oynar. Sinir hücrelerinin çoğalmasında ve nöral vericilerin üretiminde de önemli bir rol oynar. Folik asit ayrıca genetik örüntülerin ebeveynlerden çocuğa aktarılması için gerekli olan RNA ve DNA’nın doğru bir şekilde üretilmesinden de sorumludur. Ayrıca proteinlerin metabolizmasında önemli bir rol oynar ve bu nedenle vücudun normal büyümesi ve gelişimi için gereklidir.

Gebe kadınlarda fetüsün uygun gelişimi ve bebekte doğuştan gelen kusurların önlenmesi için folik asit gereklidir. Ayrıca yeni annelerde emzirmeyi artırır. Ayrıca cildin ve kılların sağlıklı kalmasını sağlar ve kırışıklıkların ve grileşmenin erken görünümünü engeller. Folik asitin doğal kaynaklarının yetersiz tüketimi, bu besinin vücuttaki eksikliğinin temel sebebidir. Ayrıca bazen vücut bazı temel sorunlardan dolayı vitaminleri yeterince özümseyememektedir. Bu, aşırı içme veya sigara içmeme, uzun süreli hastalık, stres ve düzenli doğum kontrol hapları veya belirli türde antibiyotik tüketiminden kaynaklanabilir. Folik asit eksikliği anemiye yol açabilir ve özellikle de bu besin için vücut gereksinimi diğerlerinden daha büyük olan hamile kadınlarda.

Başlangıçta çok az semptom gösterdiği için, bu durum bir süre fark edilmeyebilir. Folik asit eksikliğinin en erken belirtilerinden biri yorgunluktur. Bunu cilt pigmentasyon problemleri ve saç dökülmesi takip eder. İştah kaybı, tedrici kilo kaybı, sinirlilik ve sinirlilik, konsantre olma, unutkanlık ve depresyon kaybı da bu durumun yaygın belirtileridir. Tedavi edilmeden bırakılırsa, bu durum kalp atışı, kadınlarda üreme bozuklukları, erkeklerde libido azalması ve astım gibi alerjik ataklara karşı daha fazla savunmasızlık oranlarında sağlıksız bir artışa neden olabilir. Çocuklarda folik asit eksikliği de böbrek bozukluklarına duyarlı hale getirebilir. Doğrulayıcı bir kan testi yapıldığında, tedavi için B vitamini takviyeleri önerilir.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN