Fırçayla Boya Nasıl Yapılır?

Boya yapmak ilk bakışta kolay görülür. Fakat, fırçayı kullanır­ken kolun yorulmaması, boyanın dalgasız bir şekilde sürül­mesi, kutudaki boyanın idareli kullanılması için bazı nokta­ları göz önünde bulundurmak gerekir.

DİKİNE BOYAMALARDA

Önce girintili yerleri boyayın, ondan sonra asıl boyanacak yerlere geçin. Böylece oyuk yerlerin sonradan boyasız kal­ma tehlikesi ortadan kalkmış olur, boya düzgün görünür.

YANLAMASINA BOYARKEN…

Önce girintili yerlerin altta olanlarını boyayın, tahta üze­rine boya yaparken şekillerde görüldüğü gibi fırçayı tahta­nın yoluna göre sürmelisiniz.

BOYANIN FAZLASINI

Fırçanıza gelen fazla boyayı önce birkaç darbe halinde sür­dükten sonra bunların arası­nı mütaaddit fırça darbeleriy­le birleştirin.

BUDAKLARA DİKKAT

Boyayacağınız tahtanın üzerin­deki budakları yakmayı unut­mayın. Yoksa zamanla bura­lardan çıkacak reçineler boya­yı kabartır ve bozar.

FIRÇAYI BASTIRMAYIN

Bilhassa sıva üzerine boyar­ken fırçayı fazla bastırmak­tan kaçının. Çünkü sıvanın küçük girinti çıkıntıları fır­çanın kıllarını kopartır.

FIRÇAYI TEMİZ TUTUN

Boya işiniz bittikten sonra fır­çayı birinci şekilde görüldüğü gibi tinerli küçük bir kova içerisine bırakın 12 saat kadar bekletin. Sonra iyi­ce sıkıp kurulayarak kaldırın.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN