Faranjit nasıl geçer?

Havaların iyice soğumasıyla birlikte en sık görülen üst solunum yolları enfeksiyonlarından birisi de faranjit hastalığıdır.

Faranjit, boğazın arka kısmının iltihaplanması sonucunda oluşan boğaz ağrılarından birisidir. Boğazınızda kaşıntı hissi ve ağrılı yutkunma görülebilir. Genellikle boğaz ağrısı, soğuk algınlığı veya grip gibi başka bir hastalığın da belirtisidir.

Faranjit hastalığının tedavi edilebilmesi için ilk önce kbb uzmanı olan doktorunuz, boğazınızı inceleyecek, enfeksiyon testi yapacaktır. Rahatsızlık enfeksiyon bazlı ise, size antibiyotik gibi ilaçlar reçete edebilir.

Faranjit belirtileri şunlardır:

– Boğaz ağrısı
– Konuşurken boğazda kaşıntı ile birlikte öksürme ihtiyacı
– Yutkunurken boğazda ağrı duyulması
– Ateş
– Baş ağrısı
– Eklem ağrısı ve kas ağrıları
– Deri döküntüleri
– Boyundaki şişmiş lenf bezleri

Faranjit ile birlikte görülen öksürüğe karşı adaçayı oldukça faydalıdır. 2 yemek kaşığı kadar adaçayını, 1 bardak suyun içinde 10 dakika kadar kaynattıktan sonra ılımasını bekleyin. Günde üç defa bu çaydan için.

Faranjite yakalanmamak için, nezle, grip, bakteriyel enfeksiyonu olan kişilerden uzak durmaya çalışın. Aynı bardakları kullanmayın. Kalabalık ortamlarda bulunmak zorundaysanız, ellerinizi sık sık yıkayın.

Faranjite yakalanan kişilerin, bol sıvı tüketmesi, sıcak çorbalar içerek boğazlarını yumuşatması, sigaradan uzak durmaları ve odalarının havasının nemli olmasına dikkat etmeleri gerekir.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN