Evlilik Öncesi Terapi Alarak Evliliğinizi Sağlam Temellere Oturtun

Evlenmeden önce evlilik terapisi alarak hem kendinizi hem de karşınızdaki insanı daha yakından tanıma imkanı bulabilirsiniz. Hiç unutulmamalıdır ki, evlilik kararı bir insanın hayatında aldığı en önemli kararlar arasında yer alır. Bu kararın neticesinde mutlu olmak ve uzunca bir süre mutlu kalmak için evlilik öncesi terapi son derece büyük bir önem arz eder.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, evlenmeden önce evlilik terapisi alan her on kişiden üçünün evliliği sona erdirme konusunda ki düşünceleri temelden değişmektedir. Bu sebeple bu terapi hakkında bilgi sahibi olmak ve çatışmaları sonuçlandırmak konusunda profesyonel bir destek almak son derece önemlidir.

Evlilik Nasıl Başlar Nasıl Biter?

Evlilik çiftlerin birbirini tanımaya başladığı bir sürecin başlangıcıdır. Her ne kadar bir insanı evlenmeden önce tanıdığınızı düşünüyor olsanız da evlilik süreci sonrasında daha farklı seçeneklerin ortaya çıkması mümkün olabilir. Hal böyle olunca hem kendinizi hem ilişkinizi hem de karşınızda ki kişiyi yakından tanımak için evlilik terapisinden destek almanız gerekebilmektedir. Bu konuda bir psikolog desteği son derece mantıklı bir seçenek olarak ön plana çıkar.

Şurası unutulmamalıdır ki, evlilik öncesinde ki önceliklerimiz ile evlilik esnasında ki önceliklerimiz kökten değişecektir. Karşılıklı olarak anlayış çerçevesinde bu gibi sorunların daha net bir şekilde ortaya koyulması ve kişilerin kendini daha yakından tanıması da önem taşır.

Beklentilerinizin Farkına Varın

Öncelikle şunu kabul etmeniz gerekir ki, evlilik öncesi ile sonrasındaki öncelikleriniz ve ilişkileriniz baştan şekillenecektir. Her ne kadar eşinizi iyi tanıdığınızı düşünüyor olsanız da bazı özelliklerini yeni yeni fark etmeye başlayacaksınız. Bu sebeple onu iyi analiz etmek ve isteklerini ona göre belirlemek evlilik terapisinin ilk konusu olarak dikkat çeker.

Evlilik terapisinde öncelik her zaman için aile kavramı üzerinde hareket etmektedir. Çiftleri ayrı ayrı değerlendirmek yerine aile içerisinde bir bütün olarak değerlendirmek ve ona göre hareket etmek son derece önemlidir. Başka bir deyiş ile sorumlulukların fark edilmesi ve karşılıklı iletişimin kuvvetlendirilmesi de diğer önemli konu başlıkları arasında yer alır.

Eğer çiftler arasında öfke kontrolü konusunda sorun yaşanıyorsa bu süreç içerisinde azalmalar gösterecektir. Şurası unutulmamalıdır ki, çift olarak çıktığınız bu yolda elinizde olan nedenlerden dolayı düşüş yada yükseliş yaşamanız da mümkün olabilir. Bu sebeple çiftlerin evlilikten beklentilerinin de sağlam bir zemin üzerine oturması bu bakımdan büyük bir önem arz eder.

Eşinizi keşfetmeye ve onu kabul etmeye çalışmak yerine ailenizi bir bütün olarak görerek sonuçları daha olumlu bir hale getirebilirsiniz. Çözüm üretmek her zaman için tartışmak değildir. Bazı durumlarda karşınızdakini anlamak ve bu anlayış çerçevesinde bir yol haritası çizmekte son derece büyük bir önem arz etmektedir.

Etiketler

YORUM YAZIN