Ev Yapımı Doğal Şampuanlar

Piyasada bulunan çeşitli şampuanlar kozmetik ürün sınıfında oldukları için içlerinde birçok çeşitli kimyasal maddeler bulunmaktadır. Bu kimyasal maddeler saçınıza fayda sağladığı kadar zararda sağlayabilmektedir. Bu yüzden bunları kullanırken çok dikkatli olmalısınız.

Bu yazımızda ise birbirinden faydalı doğal şampuanlardan bahsedeceğiz. Bu şampuanlar ile saçınıza kimyasal sürmeden doğal bir şekilde saçlarınızı güzelleştirebilirsiniz.

Isırgan Otlu Şampuan

En çok tercih edilen doğal şampuanlardan bir tanesi de ısırgan otlu şampuandır.  Bu şampuanımız için gerekli olan malzemelerimiz:

  • 500 ml ısırgan şampuanı
  • 2 tatlı kaşığı kadar da pantenol solüsyon
  • 3 komples B vitamini
  • 50 ml kadar hint yağı
  • 20 ml ısırgan otunun ekstrası

Bu malzemelerimizi temin ediyoruz. Bütün bu malzemeleri karıştırıyoruz ve kavonoz içerisinde saklıyoruz. Bu karışımı kullanarak yapmış olacağımız şampuan saçları ince ve şekillenmeye hazır bir biçimde tutmaktadır. Bu şampuanımızı 4 ay kadar kullanabilirsiniz. Yaklaşı k1 ay sonra dahi oldukça olumlu sonuçlar alabileceksiniz. Pantenol oldukça doğal bir çeşit slikon görevi görmektedir ve saçlarınızın normalde olduklarından çok daha sağlam olmalarını sağlamaktadır. Saçların oldukça temiz görünecektir ve dalgalı bir modele sahip olacaktır. Pantenolü bu karışıma eklemenize gerek yok aslında zorunda değilsiniz yani. Saçlarınızı bu şampuan ile yıkadıktan sonra pantenolü saç köklerinize uygulayarak ılık su ile durulamanız yeterli olacaktır.

Karbonatlı Şampuan

Saç kepeklerini ve yine saç aralarında biriken ölü deriyi tam anlamıyla temizleyebilmek için bu şampuanı hazırlamamız yeterlidir. Bu şampuanı kullananların saçları genellikle sürekli olarak temiz kalmakta. Ancak 5 6 gün sonra saçları tekrar yağlanmasını sağlıyor. Yani saçlarınız 1 hafta kadar yağsız ve temiz kalıyor. Karbonatı sagf su ile karıştırdıktan sonra saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saçlarınıza uyguladıktan sonra şampuan gibi kullanmanız yeterlidir.

Salatalık ve Limonlu Şampuan

Limonun temizleme özelliği ve yine salatalığın partlatıcı fonksiyonu beraberinde buu şampuanı kullanarak ışıldayabilirsiniz. Yapay ve pahalı şampuanları bir kenara bırakmalı ve bu güzel karışımı deneyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir limonu soymak ve limonun suyunu salatalığın üzerine sıkmak. Sonra salatalığı mikserden geçirin. Arkasından saçlarınıza uygulayabilir ve rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN