Ev Dekorasyonunda Perde Seçimi

İnsan gözü gördüğü her şeyde bir mana çıkarır. Bu bazen anlaşılır şekilde olmaz fakat insan zihninde bir yerlerde kalır. Ayrıca insan zihni, gördüğü renk ve desenler doğrultusunda psikolojik bir etki altında kalabilir. Örneğin çok koyu renk, insana depresif bir hal aldırabilir. Bütün bunlardan yola çıkacak olursak salonunuza perde seçerken oldukça dikkatli olmalısınız. Günün hemen hemen büyük bölümünü salonlarda geçirdiğimizi düşünürsek, perde seçiminin etkisini bu şekilde anlayabiliriz. Perde seçimi sırasında çok koyu renklerden uzak durmaya çalışın. Açık ve hoş renkler sizi psikolojik olarak daha iyi etkileyecektir.

Evinize uygun perde seçin

Ten rengi bir perde hemen hemen bütün ev dekorasyonuna uyum sağlayabilir. Bu yüzden eğer dekorasyon ile ilgili bilgilere sahip değilseniz bu renkte bir seçim yapabilirsiniz. Yine günümüzde seçebileceğiz farklı perde çeşitleri bulunmaktadır. Burada ki konu çeşitleri karşılaştırmalı olarak inceleyebileceğiniz bir kaynak niteliğindedir.

Salon perdesini çekerken çok uzun ya da kısa olmamasına dikkat edin. Pencere ve duvara doğru orantılı şekilde bir seçim yapın. Perde desenlerinin süslü ve dikkat çekici olması salonunuza güzel bir hava katabilir. Seçtiğiniz perde, oturma gruplarına ve halılara uyumlu olmalıdır. Aksi halde perdeleriniz rükuş durabilir. Perdelerinizi sigara ve benzeri dumanlara maruz bırakırsanız, rengi solabilir ya da çabucak eskiyebilir. Bunun yanı sıra yıkarken uzun süre çıkmayabilir. Evinize canlılık ve berraklık katmak istiyorsanız perdelerinizi açık mavi, sarı, yeşil ve buna benzer renklerde seçebilirsiniz. Perdelerin üzerine asacağınız farkı süslemeler de perdenizi daha hoş bir hale getirecektir.

Salon, evin ana mekanı olduğu için perdelerinizi sık sık yıkamaya ihmal etmeyin. Evin içerisindeki hemen her duman salonunuzun perdesini yıpratabilir. Perdelerinizde sökük ve benzeri durumlar meydana gelirse kısa süre içerisinde bunları tamir etmelisiniz. Aksi takdirde sökülen yer gün geçtikçe ilerleyebilir. Unutmayın ki; perdeniz ne ise ev dekorasyonunuz odur. Dekorasyonunuz ne ise de evin iç huzuru da bununla doğru orantılıdır.

Kaynak : https://www.perdemodelleri.org/japon-perde-modelleri/

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN