Enflasyon Nedeniyle Dolar Fırladı

Türkiye’de yaşanan güvenlik endişesi ve enflasyonun artış göstermesi Türk Lirasının değer kaybetmesine neden oldu. ABD doları rekora koştu.

Geçtiğimiz ay Aralık ayı enflasyon rakamları açıklanırken yükseldiği görüldü. Bu yükselişe kıyasla TL değer kaybederken dolar yükselmiş oldu. Enflasyonla birlikte 2016 yılında yaşanan güvenlik endişesinin de TL’nin değer kaybedişine büyük ölçüde olumsuz etkisinin olduğu tespit edildi. 2016 yılının son ayında gıda fiyatlarını vuran enflasyon, tahminlerin üstünde gelerek 2017 yılına dolar tarihi bir rekor ile başlayarak, Türkiye’ye bir ilk yaşattı. Enflasyonun %8.53 seviyesini görmesiyle TL, rekor kırdı.

Merkez Bankası’nın faiz arttırımı yönündeki beklentisinin yükseldiğini söyleyen ekonomistler, Aralık ayında sınırları zorlayan enflasyonun Merkez Bankası’nın tahmini %7,50’nin üzerine çıkmasıyla, Merkez Bankası’nın geleceğe yönelik enflasyon tahminini tutturamadığını söyledi. Enflasyon verisinin açıklanması da doları vurdu. TL karşısında 3,604 olan dolar geçmiş yılların ve 2017 yılının en yüksek rekorunu gördü.

2017 yılında ki güven eksikliği probleminin yurttaşlar üzerindeki etkisi, bu şekilde sürerse TL’nin daha çok değer kaybedeceğine değinen ekonomistler, yılın ilk katliamının ardında doların yükseldiğine dikkat çekti. Avrupa Birliği’nin Türkiye’de bulunan yatırımcılarının Türkiye’de ki güven endişesi yatırımlarını daha sakin ülkelere çekeceği ise ekonomistlerin tahminleri arasında yer alıyor. Yeni yıla kötü bir başlangıç yapan Türkiye hakkında, MHP Lideri Bahçeli’nin de geçtiğimiz Salı günkü 2017’nin ilk grup toplantısında hükümete yüklenerek devletin mi vatandaşın mı tedbir alması sorularını akıllara getirdi.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN