Elektronik sigara nedir?

Dikkat: Elektronik sigara da diğer sigara türleri gibi sağlığa zararlıdır. Özellikle sigara içmeyenler elektronik sigara içmemelidir!

Elektronik sigara ya da kısa ismiyle e-sigara bildiğimiz sigaradan farklıdır. Kullanım şekli yine bildiğimiz sigara gibidir. E-sigara nikotin içerir. E-sigaranın nikotin içermediği, sağlığa zararlı olmadığı algısı yanlıştır. E-sigarayı, normal sigaradan ayıran şey tadıdır. Nargile benzeri bir aromaya sahiptir. E-sigara tek bir üretici tarafından üretilmez. Elektronik sigara modelleri vardır.

Elektronik sigara ile sigara bağımlılığından kurtulabilir miyim?

Hayır. Elektronik sigara sizi sigara bağımlılığından kurtarmaz. İçinde yine nikotin içerir. Eğer sigara bağımlılığından kurtulmak istiyorsanız e-sigara içindeki nikotin miktarını yavaş yavaş düşürebilir daha sonra tamamen bu bağımlılıktan kurtulabilirsiniz. Elektronik sigaranın sigara bırakma yöntemi olarak kullanılması genellikle doğru bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalar elektronik sigaranın sigara bağımlılığını azaltmadığını göstermiştir.

Elektronik sigara normal sigaradan daha mı az zararlı?

Yapılan araştırmalara göre elektronik sigaranın da normal sigara gibi insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Elektronik sigaranın tek başına diğer sigaradan ayrı bir zararı olup olmadığı ise bilinmemektedir. Yapılan araştırmalar şimdilik yetersizdir.

Neye dikkat etmeliyim?

Öncelikle sigara ve elektronik sigara içmemelisiniz. Ama eğer mutlaka kullacaksanız dikkatli olmanız gerekiyor. E-sigaranın patlamaması için ayrı bir dikkat göstermeniz gerekmektedir. Bazı kullanıcılara göre mekanik ve hibrit modlar tehlikelidir ve bunlardan uzak durulması gerekiyor. Elektronik sigara likit bir dolum sıvısıdır. Mutlaka kullanacak olan bireylerin sahte/merdivenaltı üretimlerden uzak durulması gerekmektedir.

Sigara ve elektronik sigara sağlığa zararlıdır. Mümkün olduğunca bu bu alışkanlıklardan kurtulmanız gerekmektedir.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN