Düşürülen Nesnelerin Korunması Genellikle Göz Ardı Edilir

Yüksekte çalışma çoğu inşaat işinde kaçınılmaz olabilir, ancak ilgili riskler aşağıdaki yüksekte çalışma en iyi uygulamaları ile en aza indirilebilir:

Mümkün olduğunca yüksekte çalışmaktan kaçının.

Lanyard Bu hem işverenler hem de çalışanlar için geçerlidir. İşçilerin dik bir yüksekliğe tırmanmasına gerek kalmadan belirli bir iş yapılabiliyorsa, işverenler bu önlemi seçmelidir. Ayrıca, riskler işin değerinden daha önemli görülüyorsa, çalışanlar bir işi reddetmeye teşvik edilir.

Uygun güvenlik ekipmanları kullanın.

Düşme koruması, düşmeleri önlemek veya düşmelerden kaynaklanan yaralanmaları en aza indirmek için alınan toplu önlemleri ifade eder. Korkuluklu iskeleler üzerinde çalışırken, genellikle daha düşük bir seviyenin 1.5 metre ile 2 metre üzerinde ve daha düşük bir seviyenin 3 metre üzerinde bir yükseklikte çalışırken düşme koruması gereklidir.

Düşme korumasında yıllar içinde büyük bir gelişme olmasına rağmen, düşen nesnelere ilişkin güvenlik standartları geliştirme aşamasında geride kalmıştır. Son zamanlarda, planların, temizlik kurallarının ve el aletlerinin boyunluklarla bağlanması konusunda daha bilinçli olma yönünde bir itici güç oldu.

Özel bağlama çözümleri, şirketlere genel olarak düşürülen nesne önleme programlarında yardımcı olur. Yalnızca yaralanmaları ve ölümleri azaltmakla kalmaz, aynı zamanda, hasar görmüş veya kaybolan ekipmanla ilgili daha az maliyet nedeniyle projelerin planlanmasına ve kârlılığın

yaşam halatı İnşaat sektöründe ölümlerin yüzde 60’ından fazlası düşmelerden kaynaklanıyor. Bu nedenle yüksekte çalışırken düşme koruması en önemli önceliktir.

Düşme koruması aşağıdakilerden oluşur:

  • Zemin seviyesinden yükseklikte yükseltilmiş iskelelerin ve açık platformların etrafına korkulukların montajı.
  • İşçilerin düşmesi tehlikeli olan makinelerin ve iş ekipmanlarının etrafına korkulukların montajı veya süpürgeliklerin üzerine yerleştirilmesi.
  • Kırılgan yüzeylerde süpürgelikler yerleştirerek ve delikleri kapatarak ekstra destek sağlar.
  • Emniyet kemerleri ve güvenlik ağları gibi düşmeyi önleyici ekipmanların kullanımı.

iyileştirilmesine yardımcı olur.

Kaynak  : inşaat çivisi  

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN