Düşük Kan Şekeri Belirtileri Nelerdir ?

Kan şekeri düşüklüğü ile meydana gelen hipoglisemi adı ile bilinen bir hastalıktır. Şeker hastalığı tedavisi uygulandığı sırada kullanılan insülin miktarının yanlış dozlarda kullanılması ile sık görülen yan etkilerden biridir. Şeker hastalığı olmayan kişilerde ise aşırı spor veya egzersiz sonrası ve aşırı açlık durumunda ortaya hipoglisemik ataklar meydana gelebilir. Bu yüzden herkes kan şekerinin düşmemesi için glikoz tüketimine mutlaka ihtiyaç duyar. Düşük kan şekerinin belirtileri ise şunlardır.

Açlık; vücudumuzun enerji ihtiyacı açısından her gün düzenli olarak beslenmek zorundayız. Karbonhidrat, protein, tahıllar gibi besinlerin her gün alınması gerekir. Eğer sık sık açlık hissi yaşıyorsanız bu durumda kan şekeriniz düşmüş olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınız da kan şekeri seviyeniz düşmüş olabilir.

Ruhsal belirtiler; kan şekeriniz sürekli düşüyorsa, kan şekeri seviyeniz yükselene kadar şeker tüketmelisiniz ya da şeker yüklemesi yapmalısınız. Düşük kan şekeri ile bir çok sorun yaşamanız mümkündür. Baş dönmesi, beyin sulanması, ellerde ve ayaklarda titremeler bu sorunların başında gelir. Bu sorunlardan sonra bu tür şeyleri tekrardan yaşayacakmış hissine düşersiniz.

Ruh hali değişiklikleri; eğer kan şekeri̇ni̇z düşükse bu durum si̇zi̇n sabah uyandığınız zamanlarda agresif si̇ni̇rli̇ ve huysuz olmanıza sebep olur. Ayrıca bu durumda tüm gün huysuz olabilirsiniz.
Yorgunluk; kandaki düşük şeker eksikliği kendinizi sürekli yorgun hissetmenize sebep olur. Bunun nedeni ise düşük şeker seviyenizin vücudunuzda az enerji üretmesidir.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN