Domates Tüketiminin Faydaları

Domates, ilk olarak Güney Amerika’daki Andes Dağları’ndan doğmuştur ve Aztekler tarafından Meksika’da evcilleştirilmiştir. Yıllar boyunca popülaritesi giderek artmıştır ve şu anda Kuzey Amerika’da en çok tüketilen ikinci sebzedir.

Domatesin sadece tadı güzel değil, aynı zamanda sağlık için de çok iyidir. Domatesin faydaları oldukça fazladır. Domates tüketiminin bazı sağlık yararları şunlardır:

Beslenme: Domates, C vitamini, A vitamini, potasyum, folik asit ve daha fazlasını içeren bir besin hazinesidir. Domatesler, başka herhangi bir meyve veya sebzeye göre diyete daha fazla besin katmaktadır.

C Vitamini: C vitamini uzun süre scurvy önlemek için bilinen – eklemlerde kanamalar ve ağrı kanama ile karakterize bir durumdur. Kolay morarma deneyimi yaşayan insanlar diyetlerinde daha fazla domates kullanmayı deneyebilir. C vitamininin insan vücudunda bir antioksidan işlevi gördüğü de bilinmektedir. Çalışmalar, bazı dejeneratif hastalıkların ve soğuk algınlığının önlenebileceğini göstermiştir. C vitamini de güçlü bir anti-enflamatuardır. Bu anti-inflamatuar aktivite astım semptomlarının gelişimini azaltır. Büyük bir ön araştırma, astımlı küçük çocukların domates açısından zengin bir diyet yemeleri halinde, önemli ölçüde daha az hırıltılı bir deneyim yaşadıklarını göstermiştir.

A Vitamini: A vitamini bağışıklık fonksiyonları, cilt ve doku astarı ve vizyonunun bakımı için önemlidir.

Potasyum: Potasyum, normal sağlık bakımı ve büyümesi için önemli olan temel bir besindir. Vücuttaki hücreler boyunca besinlerin hareketi için gereklidir. Potasyum eksikliği kas zayıflığı, apati, kramplar ve daha fazlasına yol açabilir.

Folik asit: Folik asit, beta-karoten ve C vitamini içeren bir diyet yemek, homosistein düzeylerini etkin bir şekilde düşürür. Domatesler bu besin maddelerinin üçünü de içerdiğinden, özellikle yüksek homosistein seviyeleri olan insanlar için tavsiye edilir.

Likopen: Domateslerin karakteristik kırmızı bir rengi vardır. Bu likopen varlığına bağlıdır. Likopen bir karotenoid ve türünün en güçlü antioksidanlarından biridir. Antioksidanlar, kalp hastalığına yol açan serbest radikallerin zararlı etkilerini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kansere ve diğer kronik hastalıklara yol açabilecek yabancı maddelere saldırıp yakalayabilirler. Artan bilimsel kanıtlar, akciğer, meme, prostat, serviks ve sindirim sistemi kanserlerinin riskini azaltan yüksek miktarda likopen içeren domates ürünlerini alır. Lycopene ayrıca altmış beş yaşın üzerindeki insanlarda körlüğün önde gelen sebebi olan maküler dejeneratif hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir.

Özetlemek gerekirse, domates tüketimi; kanser, kalp hastalığı, gözdeki dejeneratif hastalık, osteoporoz ve diyabet gibi riskleri azaltmaktadır. Ayrıca astım olasılığını azaltır ve homosistein seviyelerini düşürür. Kuzey Amerika’da en çok tüketilen ikinci meyve / sebze olması hiç şaşırtıcı değil.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN