DOKTOR TAVSİYESİ ”MAKYAJI DİKKATLİ YAPIN! KÖR OLABİLİRSİNİZ”

Göz makyajının; kimi zaman buğulu, kimi zaman etkileyici ve çekici bakışlara sahip olmak isteyen kadınlar için ayrı bir yeri var. Ancak makyaj malzemelerinin seçiminde kalitesiz ürünlerden uzak durmak gerekiyor çünkü kalitesiz makyaj malzemeleri ve göz bakımına dikkat etmemek, göz sağlığını olumsuz etkiliyor. Veni Vidi Göz Grup Uzmanlarından Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, “Göz altına, göz kapağına hatta alt kirpiklerin diplerine kadar sürülen göz kalemleri ve farlar, bazen akarak gözün içine girer. Bu da alerjiden enfeksiyona kadar birçok göz problemine davetiye çıkarır. Hatta bu ürünlerin içindeki kimyasallar, körlüğe bile yol açabilir” diyor.

makyaj (1)
Göz kuruluğuna yol açıyor

Göz ve çevresi, vücuttaki diğer bölgelere göre daha hassas. Çünkü gözlerde fazlaca damar ve sinir dokuları bulunuyor. Bunun için kullanılacak makyaj malzemelerinin de doğru seçilmesi gerekiyor. Yanlış seçilen makyaj malzemeleri, en çok göz alerjisine neden oluyor. Kızarıklık, yanma, kaşıntı, batma, sulanma, çapaklanma gibi yakınmalar alerjinin belirtileri arasında. Op. Dr. Kavalcıoğlu, yoğun yağ içeren kozmetik malzemelerin kullanılmamasını tavsiye ederken, “Yağlı ürünler, gözyaşına karışıp bir tabaka oluşturarak görmeyi bulanıklaştırıyor ve istenmeyen sonuçlara yol avrupa yakası escort açıyor. Bu tür ürünler, korneanın beslenmesi için gerekli gözyaşının işlevini engelleyerek korneada oksijensizliğe neden oluyor. Doğal olarak gözlerde günümüzün sorunu olan kuruluk meydana geliyor” açıklamasında bulunuyor.
makyaj (1)

Göz sağlığı için bunlara dikkat

Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, makyaj yaparken göz sağlığının bozulmasını önlemek için şu önerilerde bulunuyor:

• Makyaj malzemesi satın alırken güvenilir markaları ve yine üzerinde “Hipo-alerjenik” veya “Dermotolog onaylı” yazan ürünleri tercih etmelisiniz.

• 3 ayda bir maskaranızı değiştirmelisiniz. İçeriğinde 10 adetten fazla bileşen olmayan ürünleri kullanmalısınız.

• Göz kalemini gözünüzün içine sürmekten sakınmalısınız. Aksi takdirde kirpik diplerindeki yağ bezlerinin kanal ağzı tıkanabilir.

• Makyaj yapmadan önce mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Makyajınızı düzeltmeye çalışırken kirli temizleme mendillerini kullanmamalısınız.

• Kullanım tarihi geçmiş ürünler, gözlerde önemli problemlere yol açabilir. Bu yüzden, renginde bozulma ve kokusunda değişiklik meydana gelen ürünlerden kaçınmalısınız.

• Göz makyajınızı temizlemeden yatmamalısınız. Yoksa gözlerde tahrişe, kapak kenarlarındaki gözyaşı kanallarının ağızlarını kapatabileceğinden arpacık, kapak kisti ve gözyaşı azlığına neden olabilir.

• Suyla kolayca temizlenebilen makyaj malzemelerini tercih etmelisiniz. Ayrıca maskaranın sıvı ortamı, mikropların kolayca üremesine neden olur. Bu da gözde şişme, ciltte kızarma ya da pullanma meydana getirir.

Etiketler

YORUM YAZIN