Doğru Zamanda Yaşanan Gebelik

 

Bir kadın, gebe kalmak için doğru zamanı kendisi seçmeli. Bu doğru zamanda, kadının kendini hazır hissettiği, vücudunda yaşayacağı tüm değişiklikler ve hatta bütün hayatının değişeceği fikrini kabul etmesi ve buna hazır olması gerekmektedir. Bu yüzden her çift, kendini hazır hissetmeli ama en önemlisi her kadın bu kararı doğru zamanda vermelidir. Planlı gebeliklerde hem hamilelik süreci hem de sonrasında lohusalık süreci plansız gebeliklere kıyasla daha sağlıklı ve keyifli geçmektedir. Doğru olan, istenmeyen zamanlarda gebe kalmamaktır ancak korunma yöntemleri de her zaman kesin koruma sağlayamayabileceğinden istenmeyen gebelikleri kürtaj ile sonlandırmak mümkündür. Kürtaj Kayseri de plansız hamilelikler sebebiyle oldukça fazla başvurulan bir yöntemdir.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, kazımak anlamına gelen Fransızca kökenli bir kelimedir. Rahim içinde temizleme işlemi yapılarak gebelik sonlandırılmaktadır. Bu işlem için yasal süre on (10) haftadır. On hafta içinde gebeliği sonlandırmak isteyen her kadın kürtaj ile bu işlemi yaptırabilir. Ancak on hafta geçtikten sonra yasal süre aşıldığı için kürtaj yapılamamaktadır. Devlet kurumları kürtaj için ücretsiz olarak hizmet vermektedir, ancak bunun için evli olan çiftlerde, doğru bir uygulama olmasa da eş onayı gerekmektedir.

Kimler Kürtaj Yaptırabilir?

Kendi isteği ile Gebeliği sonlandırmak isteyen ve on haftalık yasal süreyi aşmamış gebeliklerde her kadın, kürtaj yaptırabilir. Yasal düzenlemede eş onayı gerekiyor ama bu bazen sorun oluyor. Boşanma sürecinde olan çiftlerde genellikle büyük sorun haline geliyor. Bu yüzden bir kadın doğru kararı özgürce verebilmeli ve kimsenin onayına ihtiyaç duymamalıdır. Bunun dışında sorunlu bir gebelik yaşanıyor ise, anne ya da bebekte ciddi sağlık sorunları var ise zorunlu kürtaj yapılabilmektedir. Kürtaj Kayseri için yapılan çalışmalar genellikle ikinci çocuk düşünmeyen ve plansız gebelikler için tercih edildiğini göstermektedir.

Her zaman söylediğimiz gibi gebelik bir kadının kendini hazır hissettiği zaman gerçekleşmelidir. Doğru olan gebeliği sonlandırmak değildir, gebe kalmamaktır.

Op.Dr.Uzay Yıldırım

Kadın Hastalıkları ve Doğum Tüp Bebek Genital Estetik

https://www.uzayyildirim.com/

Facebook: @ dr.uzayyildirim

Instagram: @ uzayyildirim

YouTube – Op.Dr. Uzay Yıldırım

 

 

 

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN