Diş eti kanaması neden olur? Tedavisi nasıldır?

Diş Eti Kanaması

Toplumumuzda oldukça yaygın görülen ve pek çok değişik diş etindeki hastalıklardan kaynaklanabilen önemli ve tedavi edilmesi gereken bir ağız sağlığı problemidir.

Ağız ve diş sağlığının bozulmasının yanında vücuttaki diğer organları da olumsuz etkilediği pek çok bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır.

Bu nedenle başta diş etinin kanaması olmak üzere ağız içindeki diş çürükleri ve ağız hastalıkları mutlaka ve mutlaka dikkate alınmalı çok bekletilmeden ve tedavi edilmelidir.

Ağzımın içindeki diş etlerimiz, ağız ve diş sağlığının altyapısını oluşturur. Diş etleri sağlıklı olan dişler için vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Bunun için de diş eti kanamalarının sürekli takip edilmesi ve gerekli durumlarda mutlaka bekletilmeden bir uzman hekime gidilmesi ve tedavi uygulanması çok önemlidir.

Diş eti kanamasının nedenleri

Diş etleri sürekli kanıyorsa, kanamanın bulunduğu bölgede çok büyük ihtimal ile iltihap var demektir. Kanamaların nedenlerinin başında ise, diş eti hastalığı sürecinde ortaya çıkan bir takım iltihabi oluşum sonucunda, diş eti dokusunun beslenmesini sağlayan damarlanmanın ve damar yapısının bozulması sonucu damar içinde kalması gereken kan elementlerinin damar dışına çıkabilmesi sonucu oluşur.

Diş eti kanaması nasıl tedavi edilir?

Hastalık, sadece diş etinde ise, ağız içinin alt tarafındaki kemiğe kadar ilerlememiş ise düzenli ve iyi bir bakım ve ağız hijyeni takibi ile sorun ortadan kalkabilir. Eğer diş etinin en altındaki dokulara kadar ilerlemiş ise, bir diş hekimi aracılığıyla iltihap ilerleyen bu bölgelerin temizlenmesi, hastalıklı olan dokuların sağlıklı hale getirilmesi gerekecektir.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN