Deterjan Ambalajlarında Yeni Düzenleme

Marketlerde ve çeşitlik temizlik ürünlerinin satıldığı yerlerde satışa sunulan deterjanların paketleri üzerine yeni bir düzenlemeyle yurttaşların sağlığını korumak amaçlı içerdiği maddeler yer alacak.

Çeşitli yerlerde üretilip satışa sunulan etiketli deterjan ürünleri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yurttaşların sağlığı, çevre sağlığı ve güvenliğini dikkate alan yeni bir düzenleme yapılacağı duyuruldu. Tüketiciler aldıkları ürünlerin kendi sağlıklarına zararının ne olduğunu şu aşamada bilmiyor. İlerleyen günlerde yeni bir düzenleme ile alerjik hastalığı bulunan vatandaşlara yönelik etiketlerde düzenleme yapılacağı tahmin ediliyor. Özellikle ev kadınlarının sıklıkla karşılaştığı temizlik malzemelerinin bu yönde bir düzenlemeyle piyasa sürülmesi, astımı olan ev hanımlarının da dikkatli olmasını sağlayacak. İçerisinde çok sayıda kimyasal madde olan temizlik malzemeleri, kimyasal ürünlere karşı alerjisi olan yurttaşların dikkatli olması gerektiğini vurgulayan uyarı işaretlerinin ve yazılarının yer alacağı tahmin ediliyor.

Özellikle alerjik etki yaratan maddelerin bulunduğu yaz, ambalajın üzerinde yer alacak. Etiketin hemen üzerinde ve ya altında bulunan açıklamada, hangi alerjik rahatsızlıklara iyi gelmediği uyarısı yer alacak. Buna göre koku katan maddeler, koruyucu maddeler, dezenfektan gibi maddelerin bilgisi de belirtilecek. Daha çok göz nezlesine yol açan kimyasal deterjan ürünlerinin yurttaşlar tarafından kullanılmaması uzmanlar tarafından uyarılırken, artık bu uyarıların deterjan ambalajlarında yer alacak yazıda bulunması tahmin ediliyor.

Öte yandan egzama gibi hassas bir cilt hastalığıyla karşı karşıya olan yurttaşların, egzamaya hangi maddelerin iyi gelmediğini bulmaları gerekecek. Buna göre yeni ambalajlarda yer alacak listeden hangi deterjanda bulunup bulunmadığını görerek o ürünü kullanabilecekler

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN