Demirören Holding Sahibi Kim? Nasıl Kurulmuştur?

Demirören Holding 2018 yani bu yılla birlikte 59 yıldır kurulmuş aktif bir şirketler grubundan oluşmaktadır. 1956 yılında satın aldıkları ilk şirket ile yola çıkan Demirören Holding kimlerindir? Sahipleri nereli ve hangi bölgede kurulmuş bir şirkettir?

Zorlu bir zaman diliminden günümüze kadar büyüyerek gelen Demirören Holding kurucusu Erdoğan Demirören, 59 yıldır sektörde olduklarını ve bir çok zor süreci atlattıklarını söyledi. Demirören Holding’in ilk şirketi 1956 yılında satın aldıkları Oto Kolaylık Şirketi oldu. Sektörde ilklerden olan o dönemin araç sanayisiyle ilgilenen grup yöneticileri devamında 1968 yılında Parsat Piston Fabrikasını satın aldı. Demirören Holding kurucusunun azimli çalışmaları neticesinde 1972’de MİLANGAZ’ı 1975’de LİKİDGAZ, GÜNEŞGAZ ve MUTFAKGAZ’ı, 1978’de ise Demirören Tüp İmalat Fabrikasını açarak LPG konusunda çığır açtılar. Dönemin ve günümüzün en büyük markalarından olan bu şirketler ile büyümeye devam etmektedirler.

Demirören Holding bünyesine daha bir çok şirket ekleyerek devam etmektedir. Bunlar; 1980’de Ata Eğitim Kurumları, 1996’da DEMAL (Türkiye’nin o dönemde ilk ve tek OTOGAZ firmasıdır.) 1997’de Demirören Enerji Anonim Şirketi, 2004’te D Mermer, 2005’te Taksim Gayrimenkul Yatırım Şirketi, 2006’da Nemrut Liman İşletmesi, 2007’de Eskidji İnşaat ve Gayrimenkul, 2008’de Zeyport Liman İşletmesi, 2009’da Lidya Yapı, 2010’da Milan Petrol – Moil şirketini bünyelerine kattı.

Son olarak Demirören Holding Yönetimi, Doğan Medya’ya ait olan Milliyet Gazetesi ve Vatan Gazetesinin tüm ilgili departmanlarını satın alarak Holding olarak ilk kez medya sektörüne atılmış oldular.

Son 1 haftadır gündemde olan Demirören Şirketler grubu Doğan Medya Holdingi satın alma görüşmelerini yapmaktadır. Demirören Grubu, Doğan Medya Holding’i bünyesine katarsa Türkiye genelinde sektörün 1. Konuma gelecektir.

Demirören Holding kurucusu Erdoğan Demirören aslen Bursa/İnegöl doğumludur. Demirören aynı zamanda Rumeli Yönetici ve İş Adamları Derneği’nin Yüksek İstişare Konseyi üyesi olarak bu görevi de üstlenmiş ünlü ve başarılı iş adamıdır. Tarihte izledi bir çok yenilikler ile kendini ve şirketini güçlendirmiş, günümüzde genç iş adamlarına örnek olacak başarılı bir iş adamıdır.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN