Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD ve AB’yi Eleştirdi

Uluslar arası bilim ve teknoloji fuarının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve AB’yi bazı konularda eleştirdi. ABD ve Avrupa Birliği’ni (AB) eleştiren Erdoğan, “ABD’den bir İHA istiyorsun, aldığın cevap ‘Kongreden geçmedi’ oluyor” dedi.

Avrupa Birliğine’de sığınmacılar üzerinden yüklenerek “Söz verip tutmuyorlar” dedi.

Erdoğan’ın çok konuşulacak açıklamaları şu şekilde;

“ABD’den İHA İstiyorsun Kongreden Geçmedi Oluyor”

“Artık Türkiye insansız hava aracını mühimmatlı olarak üretir hale geldi. Bunu başardık. Yani uluslararası camiadan, Amerika’dan bir insansız hava aracı (İHA) istiyorsun, paranla alıyorsun. Amerika’dan aldığımız cevap, kongreden geçmedi. Hep bununla karşılaştık. Bu bir değil iki değil. Ya biz stratejik ortak değil miyiz?

“Biz en son İsrail’den almıştık 10 tane. Arıza yapar, tamirini yaptıramazsın. Bunları hep yaşadık. Ama sağ olsun bu komşular bizi mal sahibi yaptı. Şimdi biz kendimiz, hem de devlet olarak değil özel sektör olarak, şu anda insansız hava aracımızı mühimmatlı olarak kullanmak üzere inşa ettik ve testler geçti. Bırakın testleri bunlar operasyonlarda şu anda iş görüyor. Bu noktaya geldik.

“AB Sözünde Durmuyor”

“Kısa bir süre önce Amerika’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndaydım ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yine bu mülteci sorunu gündeme geldi. Bakıyorsunuz, doğru dürüst Türkiye’deki bu sahiplenmeyi gündeme getiren yok gibi, görmüyorlar, unutturmak istiyorlar.

“İşte Avrupa Birliği, söylüyorum sonra bazıları kızıyor. Söz verdiler ‘3 milyar avro’ dediler, hala 3 milyar avro’dan Türkiye’ye gelen -bu da bize gelmiyor, mültecilere geliyor- 179 milyon avro. Söz verilen, 3 milyar avro. Süre geçti, yıl bitiyor. Güya ikinci bir 3 milyar avro daha vereceklerdi. Bunlar söz verirler ama yerine getirmezler. Biz ne aldatan olacağız ne aldanan olacağız. Verseler de vermeseler de biz, bu bombalardan kaçan insanlara insani, vicdani, İslami görevimizi yerine getireceğiz.”

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN