Çocuklarda Şiddet Nasıl Etkiler? Pendik Psikolog Hera Psikoloji

 

Aile içi şiddet; aile üyelerinden birinin diğerini duygusal, fiziksel istismara maruz bırakması, sosyal olarak izole etmesi ve maddi açıdan kontrol etmesi ya da yoksun bırakması gibi davranışları içerir. Pendik Psikolog Hera Psikloji, Ev içindeki şiddete tanık olmak çocukları ciddi bir biçimde etkilediğini biliyor. Çocuk şiddete maruz kaldığı zaman aynı şiddeti hatta fazlasını etrafındaki kişilere uygular.

 

Ebeveynlerin Tutumu Nasıl Olmalıdır?

Çoğu ebeveyn çocuğun şiddetten etkilenmeyeceğini ya da çocuğun yaşadıklarını unutacağını düşünür. Ancak çocuklar unutmazlar. Aile içinde şiddet gören çocukların, diğer çocuklara nazaran daha yüksek düzeyde duygusal ve davranışsal sorunlarının olduğu bilinir. Şiddet ve saldırganlık çocuğun maruz kaldığı bir durum olması da gerekmez. Pekala çocuk bunları, ebeveyni model alarak da öğrenebilir. Şiddet, çocukların korku ve kaygı yaşamasına, asabi olmasına, davranışsal ve gelişimsel gerilemelere, düşük benlik saygısına, kendine ve başkalarına karşı güven eksikliğine, uyum sorunlarına, iletişim problemlerine, asosyal kişiliğin gelişmesine ve depresyona neden olur. Çocuk ne yaparsa yapsın, ders vermek ya da disiplin öğretmek için çocuğa şiddet uygulanmamalıdır. Bu durumda ile çocuk da şiddet uygulamaya başlar ve bu onun için doğaldır. Ebeveynler, tuzla psikolog ile çocukları doğduğu andan itibaren onlara karşı sabırlı ve ilgili davranmalıdır.

Çocukların şiddete eğilim kazanmaması için;

  • Çocuğunuza zaman ayırın.
  • Çocuğunuzdan kaçmayın, uzak durmayın.
  • Söylediklerine ve düşüncelerine saygı gösterin.
  • Ceza vermeyin.
  • Olmasını istediğiniz kişi gibi çocuğunuza davranın.
  • Fiziksel şiddet uygulamayın.
  • Aşağılayıcı şekilde konuşmayın.
  • Hata yaptığında bile onun yanında olacağınızı hissettirin.

 

Eğer kontrolünüzü kaybedip istemediğiniz bir şeyi öfkeyle çocuğunuza söylerseniz asla özür dilemekten utanmayın. Bu şekilde çocuğunuz yetişkinlerin de hata yapabileceğini ve bunu açıklayabileceklerini görür. Olumlu davranışları pekiştirici şekilde davranın. Her zaman istediğiniz kadar sabırlı olmayabilirsiniz ya da gününüz iyi geçmemiş olabilir. Bu durumda çocuğunuzun her hangi bir hatası sizi patlama noktasına getirebilir. Çocuğunuza karşı kontrolünüzü kaybedeceğinizi hissettiğiniz zamanlarda derin bir nefes alın ve içinizden 10’a kadar sayın. Nefesinize odaklanın. Kendinize sizi sakinleştiren şeyler söyleyin. İmkanınız varsa ortamdan uzaklaşın ve sakinleşene kadar bekleyin. Çocuğunuza mutlaka açıklama yapın. Neye kızdığınızı, ne hissettiğinizi, ne düşündüğünüzü söyleyin. Sorundan kaçmayın birlikte çözüm bulun.

https://herapsikoloji.com/

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN