Çocuklar İçin Diyet Yemekleri

Çocuklar İçin Diyet Yemekleri

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından dünyada ölüme neden olan hastalıklar arasında artık ilk üçte obezite de var. Aşırı kilolu olmak özellikle gelişmiş Batı toplumlarının ortak derdi haline geldi. Obezite dillendirilmeye başladıkça karşılığında zayıflama, diyet listeleri ve diyet yemekleri gibi kavramlar da sıklıkla konuşulur oldu. Fakat obezler içinde bir grup var ki çok daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Bu grup geleceğimizi oluşturan çocuklarımız.

Kilolu Çocuklarımızın Sayısı Artıyor

Ne yazık ki artık pek yan yana kullanmaya alışık olmadığımız iki sözü; çocukları ve diyet yemekleri listelerini birlikte kullanmaya başladık. Çünkü aşırı kilolu çocuk sayısının 2008’li yıllardan sonra yaklaşık yüzde 60 oranında arttığı açıklanıyor. Tombiş ve sevimli ufaklık kavramı artık şişman çocuklara dönüştü. Bu da sonraki hayatlarında kalp, tansiyon, şeker ve damar hastası olmaya aday yetişkinler ve sağlıksız kuşaklar anlamına geliyor. Diyet yemekleri bir ömür boyu işitilecek kelimelere dönüştü.

Şişman Çocuklar İçin Neler Yapılabilir?

Bu sorunun yanıtında en büyük gayretin annelere düştüğünü tahmin etmek güç bir şey değil. Fakat özel diyet yemekleri hazırlanmasına gerek yok. Çünkü onların düzenli diyet listelerine değil, daha sağlıklı beslenmeye ihtiyaçları var. Bu nedenle bahsedilen diyet yemekleri temelde sağlıklı beslenme reçeteleri içinde yer almaktadır. Bir başka deyişle kilolu yetişkinler de diyet yemekleri konusuna ilgilerini yöneltebilirler.

  • Çocuklarınızı hazır gıdalardan, kolalı içeceklerden, abur cuburdan, cipslerden, şekerlemelerden uzak tutun, evde pişen tencere yemekleri her zaman çocuklar için diyet yemekleri içinde başta gelir.
  • Onları bilgisayar başından kaldırın, parklara, bahçelere, oyun alanlarına götürün. Onlarla beraber yürüyüşlere çıkın. Özellikle çalışan anneler için zor olacaktır ama kazancınız sonuçta çocuğunuzun sağlığıdır.
  • Çocuklar için diyet yemekleri tarifleri konunun burasında size yardımcı olabilir. Yağ, un, şeker ve hazır yemekler yerine sebze, bakliyat ve yoğurt ağırlıklı sofralar kurun. Çok sevilen patates kızartmasının diyet yemekleri içinde asla yeri yok.
  • Düzenli yemek saatleriniz olsun. Ayaküstü atıştırma alışkanlığını siz de terk edin, çocuğunuz da bıraksın. Masada ailecek yenen yemeklerde yenilen miktarın daha az olduğu görülmüştür.
  • Atıştırmalık tipi besinlerde kurabiye yerine elma, cips yerine salatalık, gofret yerine fındık veya ceviz yesin.
  • Şişman veya obez çocuklar için diyet yemekleri konusunda uygulanacak yöntemlerden biri de porsiyonları küçültmektir. Daha küçük tabaklara geçin ve tabağını bitirmesi için ısrar etmeyin.
  • Bu tabakları süslemeye çalışmak da bir yöntem olabilir. Diyet yemekleri içinde böylesi ayrıntılı işler de var.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN