Cerec ile ne tür restorasyonlar yapılabilir?

CAD/CAM sistemi yani CEREC hastaya özel olarak yapılır ve tek bir randevu ile seramik restorasyon tamamlanabilir. Peki hangi diş sorunlarında ön plana çıkıyor bir bakalım.

  • Kişide yaşanılan doku fazlalığında ve köprü yapımında kullanılan porselen kaplamalarda
  • Renklenme ve şekil bozukluğu olanlar için ve lamina şeklinde estetik müdahaleler için
  • Hastanın çürümüş dişlerine Onlay ve İnley porselen dolgu yapımlarında

CAD/CAM sistemi uygulanırken diş hekimi ilk olarak kişiye özel hazırlıklarını yapıyor ve ağız içini kamera ile gerekli ölçüleri almaktadır. Bu sayede klasik ölçü alma işlemi esnasında yaşanan olası bulantı veya hatalı ölçü gibi sorunlar ortadan kaldırılmış olur. Çekilen bu kamera verileri bilgisayara aktarılıyor ve sonrasında ise restorasyon aşamasına geçilmiş oluyor. Burada bilgisayar desteği alınıyor ve freze makinesi ile üretime geçiliyor. Sistem aynı gün uygulanıyor. Restorasyon yapılıyor ve aynı gün hastaya uygulaması tamamlanıyor.

CAD/CAM uygulamasının en çok ön plana çıkan ayrıntısı hastanın ağız içinin kamera görüntülerinin elde edilmesi oluyor. Bu sayede ölçüler çok daha sağlıklı yapılıyor ve bu anlamda kaplamaların altında çürüklerin oluşması engellenmiş olunuyor. Bilgisayar ortamında yapılan bu tasarımlar zirkonyum ve hazır porselenden yapılıyor. Hem uyumlu hem de estetik sonuçlar alınmış oluyor. Bu sayede hastaların en çok yaşadığı dişlerde gıda birikmesi ya da yükseklik gibi sorunları da ortadan kaldırmış oluyor.

null

CAD/CAM ile ne tür restorasyonlar yapılıyor

24 saat içinde hastanın tüm ağız için zirkonyum köprüler yapılabilir

Yaklaşık 4 saat içinde köprülerin restorasyonu yapılabilir

Sadece dakikalar içinde en doğal renklerde kuronlar üretilir

Özellikle kanal tedavisi görmüş ya da çok fazla kayıp yaşamış kişilerde porselen dolgular tercih ediliyor. Bu sistem sayesinde süre çok daha hızlanmış oluyor.

Hastanın ön dişlerinde oluşan estetik kaygılar porselen dolgular sayesinde çok daha estetik sonuçlara ulaşıyor. Bunun yanı sıra renklenme sorunu yaşayan hastalar için de rahatlıkla tercih edilebilir.

CAD/CAM uygulaması İnley  Onlay ve lamina gibi yapılan işlemlerde restorasyonları saatler içinde tamamlayarak hastaya sunabilmektedir.

Kaynakhttp://www.adaklinik.com/cerec-cad-cam-dijital-dis-hekimligi

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN