Çağan Irmak “İzleyiciyi Yoruyorlar”

Çağan Irmak dizileri eleştirdi. Türk dizilerinin izleyiciyi bunalttığını zamanını boşa çaldığını sözlerine yansıttı. Ünlü yönetmen dizilere ders verir gibi konuştu. Çağan Irmak Türk dizilerinin izleyicileri yorduğunu belirtti.

“Amaç sadece reyting”

Ünlü yönetmen Çağan Irmak öğrencilerin daveti üzerine, Balkan Yerleşkesi Türkan Sabancı Kültür Merkezi’nde 600 öğrencinin yer aldığı söyleşiye katıldı. 3 saat süren söyleşide, Trakya Üniversitesi’nde yapılan anket sonucu Çağan Irmak’a yılın yönetmeni plaketi verildi. 600 kişinin katıldığı söyleşide Ünlü Yönetmen Çağan Irmak kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Bilgilerini öğrencilerle paylaşan Çağan Irmak günümüzdeki dizilerin sırf reyting uğruna yapıldığını ve birçok eksiğinin bulunduğunu açıkladı. Öğrencilerin sorduğu sorular dahilinde cevap veren ünlü yönetmen Çağan Irmak, dizilerden rahatsız olduğunu söyleyerek, dizi oyuncularının yüzünün değiştiğine vurgu yaptı. Reyting oranlarına da değinen ünlü yönetmen, reyting oranlarının istenilen seviyeye ulaşamaması, dizi programlarını daha da itici yaptığını ifade etti. Şuan var olan Türk dizilerinden daha farklı konulu dizilerin yapılması gerektiğini de söyleyen Çağan Irmak, gereken önemin Türk dizi sektörüne verilmediğini söyledi.

“Reytin kalkarsa yine güzel film çıkmaz”

Irmak, Türk dizilerinin kalitesine ilişkin konuşmasına devam ederek, reyting peşinden koşmaya yönelik dizilerin var olduğuna dikkatleri çekti. İzleyicileri gerçekten çekecek dizilerin olmadığını da belirten Irmak, tüm Türk dizilerinin reyting kapmaya yönelik olduğunu söyledi. Örnek vererek bir varsayımda bulunan Ünlü Yönetmen Çağan Irmak, röportajda izleyici kitlesinin ufkunu açacak çok çarpıcı varsayıma yer verdi. Reytingin kalktığını varsayarak bazı noktalara değinmeye çalışan Irmak, Türk izleyicisinin beyinlerinde algı yaratacak, tokatlayacak birkaç filmin yapılamayacağından söz etti.

“120 dakika izleyici boşuna bekletiliyor”

Türkiye sinema ve dizi sektöründe rakiplerin sürekli bir birlerini aşağılara çekmeye çalıştıklarını dile getirerek, sinema ve dizi sektöründe farklı bir tartışma konusuna değindi. Çağan Irmak şimdiki dizilerin insana bir şey katmayp sadece TV karşısında beklettiğini savundu. İsmini vermeden örnek verdiği bir dizi de kızın tuzu vermek için 120 dakika izleyici beklettiğini savundu. Bu tür dizilerin izleyici ve kendisini boşu boşuna beklettiğini dile getirdi. Çağan Irmak bu tür dizilerde insanlar boşu boşuna geriliyor ifadelerine yer verdi. 

“Daha iyi şeyler çıkarılabilir”

Dizi sektörüyle ilgili bahsedecek çok olumsuz eleştirisi olan Ünlü Yönetmen Çağan Irmak, Türkiye dizi yönetmenlerine ve senaristlerine bir öneride bulunarak daha iyi şeylerin yapılabileceğine vurgu yaptı. Çağan Irmak’ın dizi sektörüne bu kadar eleştiri yapıyor olması acaba yeni bir dizi projesinin olduğu habercisi mi sorusunu akıllara getirdi.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN