Buscopan Nedir, Ne İşe Yarar ?

 Spazm giderici ilaçlar grubunda bulunan Buscopan için, “Buscopan nedir?” diye soracak olursak; 1 kaplı tabletinin içinde etkin madde olarak 10 mg hiyosin-N-butilbromür bulunan, 20 ve 50 kaplı tablet içeren içerisindeki ürünü nem, toz, mikroorganizma gibi dış etmenlerden uzun süre koruyan blister ambalajda sunuluyor diye yanıtlayabiliriz. Kaplı tabletler beyaz renkte ve yuvarlaktır. Bir ağrı kesici olan Buscopan, ağrı kesici etkisinin yanında ağrıyan bölgedeki kasları gevşeterek rahatlamasını sağlar. Sindirim sistemi için kullanılan bu ilaç aynı zamanda üreme ve boşaltım organlarında meydana gelebilecek kasılmaları ortadan kaldırmak için de kullanılır. Yani Buscopan aşağıdaki organların kaslarında meydana gelen şiddetli ve ani şekilde gelişen kasılmaların (spazm) veya hareket bozukluklarının geçirilmesi için kullanılır:

 -Mide

 -İdrar kesesi ve idrar yolları

 -Üreme organları

 -Bağırsaklar

 -Safra kanalları

Bu şekilde Buscopan ne işe yarar ve ne için kullanıldığını inceledik. Ayrıca Buscopan aç karnına da besinlerle birlikte de alınabilir. Tüm eczanelerde bulunan Buscopan’ı her şeye iyi geliyor diye kullanmak doğru değildir yani aslında ilacı bilinçsiz olarak tüketmemeliyiz demek istiyoruz. İlacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza, eczacınıza danışmanızı öneriyoruz. Özellikle bu saydığımız bölgelerde gelişen ani rahatsızlıkları doktora başvurmak daha doğrudur. Doktor uygun gördüğünde ise Buscopan’ı rahatlıkla kullanabiliriz.

Buscopan Kullanım alanları

 Biraz da Buscopan’ın kullanım alanlarından bahsedelim: Yoğun bir şekilde gelişen böbrek taşı ağrılarında, adet döneminde gelişen ağrı şeklinde kasılmalara, bağırsak ve mide sancılanmalarında, üreme organlarının aşırı biçimde kasılmalarına, safra kesesindeki ve sindirim sistemlerindeki ağrı ve spazmlar gibi rahatsızlıkların kısa süre içinde rahatlamasına yardımcı oluyor denilebilir. Aynı zamanda yaygın bir şekilde kullanılan kas gevşetici özelliğine sahiptir Buscopan. Ciddi karaciğer fonksiyon bozukluğunuz varsa,12 yaşından küçükseniz, kalp atım sayınızda aşırı artışa, çarpıntıya ya da düzensiz kalp atışlarına yol açan bir rahatsızlığınız varsa, bağırsağınız düzgün bir şekilde çalışmıyorsa ve tıkanmışsa, megakolon adı verilen kalın bağırsakların bir bölümünün çok fazla genişlemesine yol açan, inatçı kabızlıkla ya da karın büyümesi ile kendini gösteren bir hastalığınız bulunuyorsa, idrarınızın idrar kesesi içinde birikmesine ve atılmasının güçleşmesine yol açan bir rahatsızlığınız varsa (örn. erkeklerde prostat bezinde büyüme) ve Buscopan’ın ne için kullanıldığını öğrenmeden ve içerdiği maddelere alerjinizin varsa kullanmamanızı öneriyoruz.

 Bu derlediğimiz güvenilir bilgileri, en doğru adresinden yani Buscopan’ın kullanma talimatından, reçetesinden, bir araya getirdik. Umarız sizin için yararlı olmuştur ve “Buscopan  ne için kullanılır?” sorularına kolayca ve güvenilir şekilde ulaşmanızı sağlamışızdır.

Kaynak: https://www.bilgiyazar.net/buscopan-nedir-buscopan-ne-ise-yarar/

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN