Bozdağ ‘Yeni Anayasa Güçlü Yasama’

Yeni anayasa paketinin görüşüldüğü mecliste, tartışmalar sürerken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, açıklama yaparak güçlü Türkiye olma yolunda bir adım olduğunu savundu.

Bekir Bozdağ, Atatürk ilkelerine uyan bir anayasa olduğunu savunarak, Atatürk döneminde ki anayasalar ile örtüştüğü mesajını verdi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, mecliste bugün görüşülmeye başlanan yeni anayasa için tartışmalar sürüyor. Tartışmaların neden olduğu anayasada ki en büyük madde Başkanlık sisteminin Türkiye’ye getirilmesi yer aldığı için, ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisinin (AKP) karşısında yer alıyor. CHP milletvekillerinin istemediği yeni anayasa görüşmeleri mecliste tartışmaya neden olurken, dışarıda ise bir çok metropol ilde eylemler vardı. TBMM önüne eylem için gelen bir grup yurttaşa polis, gazla müdahale ederek grubu dağıttı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, akılları kurcalayan anayasa ile ilgili açıklamalar yaptı. Açıklamalarında anayasayı istemeyen CHP tabanını ikna etmeye çalışacak sözlere yer veren Bozdağ, Türkiye’nin Cumhuriyet döneminin en önemli anayasa görüşmesini gerçekleştirdiklerini savundu. Yeni anayasa ile güçlü iktidar ve güçlü yasama ile hızlı karar alma ve hızlı uygulama ile güçlü ülkenin temellerinin atıldığını söyleyen Bozdağ, Cumhurbaşkanlığı sisteminin doğrudan Türkiye’nin bekasıyla ilgili olduğunu söyledi.

TBMM’de her zaman yayınlanmasına izin verilen Meclis TV’nin anayasa görüşmeleri sırasında kapatılması tartışmaları nedeniyle halktan bir şeylerin saklandığı dedikodusu yayılmıştı. Bozdağ buna ilişkin açıklamada bulunarak, milletten kaçırılan veya saklanan herhangi bir şeyin olmadığını söyledi. Adalet ve Kalkınma Partisi olarak yaptıklarının milletin önüne götürülmesi şeklinde sözlerine ekleyen Bozdağ, halka seslenerek, millet kararı versin hepimiz saygı duyalım şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı’nın yetkilerinin artacağı söylenen yeni anayasa ile tek bir kişinin iktidarlığının oluşacağı söylenen ifadeler açıklık getiren Bozdağ, bu değişikliğin tek bir kişinin iktidara getirilmesi değişikliği olmadığını savundu.

Atatürk anayasalarına benzetme

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, meclisin kapanacağına dair bir hava yaratılıyor diyerek, yeni sistemle meclisin daha da güçlendirileceğini söyledi. Yasama organının güçlendirileceğine vurgu yapan Bozdağ, Cumhurbaşkanı’nın günümüzde ki anayasanın ilgili maddesinde meclisi feshetme yetkisinin olduğunu söyledi. Ayrıca Bekir Bozdağ konuşmasının devamında partili Cumhurbaşkanı söylentilerine değinerek, bunun yeni bir şey olmadığını savundu. Ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün de partili Cumhurbaşkanı olduğunu anlatan bir örnek vererek, “Mustafa Kemal Atatürk partili, milletvekili, genel başkan” dedi. Ardından bizim savunmakta oldukları anayasa değişikliği teklifinin Atatürk anayasalarına dönmek olduğunu savundu.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN