Boyun tutulması nasıl geçer?

Boyun tutulması hepimizin yaşadığı bir stabil rahatsızlıktır. Boyun tutulması rahatsızlığı anlıkta olabilir, uzun sürelide olabilir. Uzun süreli boyun tutulması 2 haftayı geçerse doktorunuza mutlaka görünmenizi tavsiye ediyoruz.

Boyun Tutulmasının Sebepleri

Boyun tutulması rahatsızlığının oluşmasında bir çok etken mevcuttur. Bunlardan en önemlisi, uyuduğunuz vakit yastığınızın iyi olmaması ve yanlış pozisyonda uyumanızdan kaynaklanan etkendir.

Boyun tutulmasının diğer önemli nedeni ise bilgisayar başında, boynuzun ve omurilik eklemlerinizin sabit ve hareketsiz bir şekilde duruşudur. Bu şekilde uzun süre durduğunuzda bir süre sonra boynuzu sağa, sola, öne ve arkaya kıpırdatamayacağınızı göreceksiniz. Bu belirtilerle karşılaşmamak için boynunuzu hareketsiz bırakmayınız. Boş vakitlerinizde 10 dk gibi kısa süreliğine boyun egzersizi hareketlerini yapınız.

Boyun tutulmasının sebeplerinden sonra sizlere, boynunuzun tutulmasından sonra neler yapabileceğiniz hakkında bilgi verelim.

  • Boyun tutulması sırasında boynunuzu hareket ettiremediğiniz aşikar, buna çözüm olarak az da olsa oynatabilmeniz için masaj yaptırabilir yada sıcak bir havluyu boyun bölgenizin üzerine koyabilirsiniz.
  • Boyun bölgenizi kesinlikle soğuktan koruyun! Tutulmanın etkisini kısa süreye indirecektir.
  • Doktorunuza başvurarak kas gevşetici ilaç vermesini isteyin.
  • Boyun bölgenizi harketsiz tutacak, ağrıyı durduracak destekler kullanabilirsiniz.
  • Boynunuza iyi gelecek egzersiz hareketlerini yapabilirsiniz.
  • Bilgisayara girerken, kitap veya gazete okurken boynunuzu destekleyecek yastıklar kullanabilirsiniz.

Sizlere boyun tutulmasından önce ve sonra neler yapmanız gerektiğine dair bilgiler paylaştık. Bu bilgileri değerlendirmeniz sizlere fayda sağlayacaktır.

Konuyla ilgili sorular; Boyun tutulması nasıl giderilir? Boyun tutulması nasıl geçer? Boyun tutulmasında neler yapılır? Boyun tutulması sırasında ne yapılır? Boyun tutulmasına ne iyi gelir? Boyun tutulması için öneriler nelerdir?

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN