Boyun Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir ?

Günümüzde bir çok kişinin rahatsızlığı boyun fıtığıdır. Boyun fıtığı tedavisi nasıl yapılır?
Boyun fıtığının kesin tanısı konulabilmesi için öncelikle manyetik MR rezonans adı verilen film çekilmesi gerekir. Boyun fıtığının tedavisi mümkündür. Hastalık çoğunlukla ilaç ya da fizik tedavi yöntemleri ile yapılmalıdır. Bazı hastalarda boyun fıtığı için cerrahi tedavi olmaktadır. Bu durumda da hasta ameliyat olduktan sonra sağlığına kavuşmaktadır.

  • Aşırı bilgisayar kullanımı boyna zarardır. Evde sürekli iş yapılması eğilip kalkılması boyun fıtığına neden olmaktadır.
  • Vücudunuzu aralıklı olarak mutlaka dinlendirmeniz gerekmektedir.
  • Yaşın ilerlemesi ile kireçlenme meydana gelir bu da boyunda ağrılara neden olmaktadır.
  • Tek kol ve baş ağrısı da boyun fıtığının
    habercisidir. Ağrıyan kolda his kaybı olur ve bununla birlikte baş
    ağrısı da olabilmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktora gidip gerekli tedavilerin yapılmasını sağlayın. Kişiler kolunu kaldırırken zorlanırlar ve ellerine bir cisim aldıklarında onu düşürecek hale gelirler.
  • Koldaki zayıf kas eriyerek incelmeye başlar. Gece bu ağrılar artar ve uyuyamaz hale gelinir.
  • Tedavisi mümkün olan hastalarda ilaç ya da fizik tedavi yöntemleri uygulanır.

Siz de yukarı da anlattığım gibi şikayetler yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun. Gerekli incelemeler yapılarak ilaç mı yoksa fizik tedavisi mi uygulanacak karar verilir. Çok ilerleyen durumlarda cerrahi müdahale yapılarak hasta ameliyat edilir. Bu tür şikayetlerde geç olmadan doktorunuza başvurmayı unutmayın. Sağlıklı bir yaşam için mutlaka en küçük belirtilerde doktora başvurun. Tedaviye geç kalmayın.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN