Böbrek Taşı ve Böbrek Taşı Düşürme

Türkiye’de taş olarak bilinen böbrek taşı böbrekteki yüksek asitli oksalat gibi asitlerin bir araya gelerek taş şeklinde sertleşmesi böbrek taşı oluşturuyor.

İdrarda erimiş halde bulunan ürat fosfat, oksalat gibi maddelerin ya böbrek içinde, ya da idrar yolların­da kristalleşerek çökmesi böbrek taşlarını meydana getirir. Bünyenin istidatlı oluşu, idrarın asit, alkali dengesindeki değişiklikler, böbreğin çalışma bozuklukları, idrar yolların­daki iltihaplar taş yapabilir. Soyaçekim (irsiyet)in de bu olayda önem­li bir yeri olduğu muhakkaktır.

Böbrek taşları erkeklerde daha sık görülür, yaşın etkisi yoktur, bü­yüklerde olduğu gibi çocuklarda da görülebilir. Taşların büyüklüğü çok değişiktir. Kum, mercimek, nohut, fındık, ceviz iriliğinde, hattâ daha büyük olabilir. Sayıları da değişir; bir tane de, birkaç tane de olabilir. Bazen yalnız bir böbrekte, bazen da her ikisinde meydana gelebilir.

Böbrek taşları kimyasal yapıları­na göre ikiye ayrılır:

1 — Asit taş­lar (ürat taşları);

2 — Alkali taşlar (oksalat ve fosfat taşları).

Oksalat ve ürat taşları en sık gö­rülenleridir. Bazen karışık bileşim­de taşlar da olabilir.

Aldığımız besi maddelerinin bir kısmı asitler, bir kısmı da alkaliler bakımından zengindir. Çok et yiyen­lerde idrarın asitliği, çok sebze yi­yenlerde de alkaliliği artar. Sürekli asitlik üratların, alkalilik de oksalat ve fosfatların çökmesini kolaylaş­tırır.

Böbrek taşları, böbreklerin çalış­masını uzun zaman bozmazsa da, sürekli tahrişlere, çeşitli iltihap ve aksaklıklara yol açabilir.

Böbrek Taşı Belirtileri

Taşlar başlangıçta uzun zaman hiçbir belirti vermeyebilir, gizli kalır. Bu sessiz devrede bazen hafif ağrılar olur. Ağrı daha çok mesane bölgesinde duyulur, ba­zen idrar etmede sızı çekilir, güçlük görülebilir. Bu hafif belirtiler üzeri­ne röntgen yapılacak olursa taşın farkına varılır.

Taş yerinden oynayıp idrar yolla­rına girer, ilerlemeye başlarsa açık, şiddetli belirtiler ortaya çıkar. İlk görülen belirtiler böbrek sancısı ile idrarın kanlı gelmesidir. Ağrı bir­denbire başlar, kıvrandırıcı bir hal alır, kasıklara da vurur. Sık sık id­rar etme duygusu uyanır. Ağrı ba­zen çarpıntı, tansiyon düşüklüğü, terleme, kusma, baygınlık yapar. Sancının hafiflemesi, idrarda kanın kesilmesi taşın ilerlemesinin durdu­ğunu, bir yere takılıp kaldığını göste­rir. Sancı nöbetleri ya sık, ya seyrek olarak tekrarlar, sonunda taş idrar yollarından geçebilirse mesaneye iner, oradan da dışarıya atılır.

Böbrek taşını önleyici tedavi” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN