Böbrek Ağrısı Nedenleri Nelerdir ?

Fazla spor yaptığımız zamanlarda kolumuz, bacağımız ağrıdığında veya fazla yemek yediğimizde midemizin ağrıdığında bu ağrıların geçici olduğunu bilerek görmezden gelebiliriz. Fakat söz konusu böbreklerimiz olduğunda, ağrının ciddi sağlık problemlerine kadar gidebileceğini biliriz. Böbrek ağrısı böbrekleri etkileyen bir rahatsızlığın veya bir enfeksiyonun habercisi olabilir. O yüzden ki böbrek ağrılarını mutlaka önemsemeliyiz. Çoğu zaman bel ağrısı ile böbrek ağrısı birbirine karıştırılır. Çok kişi böbreklerin ve belin yerini tam olarak ayırt edememektedir. Her ağrıda böbrek ağrısı olmayabilir ve bunu belirlemek oldukça zor olabilir. Böbrek ağrılarının nedenleri ise şöyle sıralayabiliriz.

Böbrek enfeksiyonu; böbrek enfeksiyonu genel olarak mesane ve idrar yolunda başlayıp böbreklere kadar ilerleyen bir idrar yolu enfeksiyonudur.

İdrar yolu enfeksiyonu; bu enfeksiyonda kadınlar erkeklere göre daha fazla risk altındadırlar. Üriner sistemde herhangi bir yerde görülebilir. Bu problem ağrılı ve can sıkıcı durumları olabilir. Aynı zamanda bu rahatsızlık böbreklere kadar sıçramış olursa daha ciddi sorunlar meydana gelebilir.

Damar sertleşmesi; vücudumuzdaki sağlıklı atardamarlar oldukça esnektir. Kalpten diğer organlara gerekli olan besinleri taşıma göreve görürler. Daha sonrasında bu işlevlerini kaybederek damar duvarları kalınlaşıp esnekliğini yitirir ve daralma olur. Damar sertleşmesi atardamarları etkileyebilir. Böbrek damarlarının sertleşmesi yüksek tansiyona sebep olur ve yüksek tansiyon çok sık rastlanılan durumlardan biridir. Çoğu zaman tıkanıklıklar yüksek seviyelere gelene kadar böbrek ve tansiyon bağlantısı kurulmaz.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN