Biden, Erdoğan’a “Durum 50-50 ama elimden geleni yapacağım” demiş

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 dönüşü uçakta konuştu. Erdoğan, parasını verip teslim alamadığımız F-35 uçaklarıyla ilgili olarak ABD Başkanı Biden’ın “Çok kısa zamanda netice alamayabiliriz. Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçiyor. Durum 50-50 ama ben elimden geleni yapacağım” dediğini söyledi.

(ABD Başkanı Biden’la görüşmesi) F-35 konumuz var. Malum bizim 1 milyar 400 milyon dolarlık yaptığımız bir ödeme var. Bununla ilgili olarak da F-16 tedarikini müzakere ettik. Bu konuda da kendilerinden olumsuz bir yaklaşım görmedim. “Çok kısa zamanda netice alamayabiliriz. Biliyorsunuz iki farklı bölümden, Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçiyor. Malum, durum 50-50 ama ben elimden geleni yapacağım” dedi. Ben de kendisine “Bunu başarabileceğinize inanıyorum ve bu konuda şu anda ağırlığın sizde olduğunu görüyorum” dedim.

MACRON’A DEDİM Kİ BAK SENİ ALDATIYORLAR

(Yunanistan’ın üs kurması ve Fransa’dan silah alması) Sayın Biden’a da Macron’a da bu konuyu söyledik. Dedik ki bu Dedeağaç olayı nedir? Burada böyle bir üssün kurulması bizi, halkımızı ciddi manada rahatsız ediyor. Bununla ilgili olarak da Macron sahiplenemedi ve Rafale uçaklarıyla ilgili de “Onların parası var” dedi. Dedim ki “Bak seni aldatıyorlar. Bunların parası falan yok. Sadece Batı’ya 400 milyar Euro borcu olduğunu biliyorum”… “Paraları var” dedi. Her şey para! Tabii bir de üs meselesi var. Ama bu gelişmelerle ilgili bizim bütün derdimiz Türkiye olarak biz güçlü olacağız.

(ABD’nin S-400 alan Hindistan’a yaptırım uygulamaması) Hindistan NATO’da değil ama Türkiye NATO’da, senin ortağın. Dolayısıyla NATO’daki ortağınla böyle bir şeye girmiyorsun, NATO’da olmayan Hindistan’la böyle bir adım atmaya kalkıyorsun. Bu tabi bizi üzer.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN