Bezelye yemeği nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?

Bezelye Yemekleri

Sultani bezelye taze fasulye gibi pişirilir. Yalnız, körpe hali pek kısa sürdüğünden, az sonra, iç bezelye olarak yemek yapılır. Kurusu da bu şekilde yenir. Bezelye unundan çor­ba yapıldığı gibi, ayrıca, taze bezel­yeden de çorba olur.

Bezelye, çeşitli yemekleri zevkle yenen bir sebzedir. Burada sadece iç bezelye çorbası tarifini vermekle yetineceğiz.

Taze bezelye çorbası Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir?

Malzeme: 5 bardak iç bezelye; 8 bar­dak et suyu; 1 büyük baş soğan; 1 yeşil salata; 1 demet maydanoz; bi­raz tuz.

Tencereye bir miktar su ile fındık büyüklüğünde soda koyup suyu kay­natın. Kaynamaya başlayınca buna, iç bezelyeleri, küçük küçük kesilmiş soğanları, yeşil salatanın yaprakları­nı, 1 demet maydanozu da atın. Or­ta harlı ateşte 1 saat kadar haşlayın. Sonra suyunu tamamen süzün. Seb­zeleri bir başka tencerenin içine pü­re halinde ezerek süzgeçten geçirin. Sonra bu püre haline gelen sebzelere 8 bardak et suyu ile tuzu koyup ate­şe oturtun. Kaynamaya başlayınca çorbanın üstünde beliren köpükleri, delikli kepçeyle alıp atın, çorbayı 10 dakika daha kaynatın. Yanında yağda kızarmış küçük ekmeklerle sofraya getirmek çorbaya daha zevk­li bir görünüş verir.

İlk suya koyduğunuz küçük, fın­dık büyüklüğündeki soda, sebzele­rin yeşil rengini muhafaza etmesini sağlar. O su süzülüp dökülmelidir.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN