Berlin’de Tuvaletler Birleştiriliyor

Kadın ve erkekler arasındaki cinsiyet ayrımcılığının her ülkede yapıldığı aşikar. Bunun Avrupa’da da yapıldığı, Ortadoğu ülkelerinde de yapıldığı bilinen bir gerçektir.

Ortadoğu ülkelerinde bu ayrımcılığın yapıldığı daha çok bilinirken Avrupa’da erkek ve kadın tuvaletlerinin ayrı oluşu, kadın ve erkek arasında ki cinsiyet ayrımcılığına kötü örnek olduğu düşünülürken Almanya’dan bu konuda bir atak geldi. Almanya’nı Başkenti Berlin’de yeni bir düzenlemeyle bir çok alanda tuvaletlerin sayısının bire düşürülerek kadın ve erkek tuvaletlerinin birleştirildiği haberi öğrenildi.

Berlin’den ilk adım

Özellikle Başkent eyaleti Berlin’de bu uygulamanın yapılmasıyla kısa sürede tüm Almanya’ya yayılacağı hedefleniyor. Ayrıca bu konuda halktan gelen taleplere yönelikte hareket edildiği biliniyor. Berlin Adalet Senatörü Behrendt, kadın ve erkekler arasındaki cinsiyet ayrımcılığının en çok yaşandığı yer olan tuvaletlerin birleştirilmesi uygulamasına öncelikle devlet dairelerinde ki tuvaletlerden başlanması gerektiğini savundu. Yeşiller Partisi’nde görevli olan Behrendt, kendini cinsiyetler arasında ki ayrımcılığın giderilmesine adamış durumda. Böyle bir uygulamanın yapılmasıyla, toplumdan soyutlanan eşcinsellerinde baz alındığı düşünülüyor. Uygulamaların baş mimarı Yeşiller Partisi Senatörü Behrent, vazifelerinin günlük yaşanan cinsel ayrımcılıkları ortadan kaldırmak olduğuna dikkat çekti. Yapacakları bu uygulamayla önemli bir engelin ortadan kaldırılacağına dikkat çeken senatör, günlük hayatta yaşanan, cinsel ayrımcılık nedeniyle kendini baskı altında hisseden bireylerin topluma kazandırılması hedefleniyor.

İtfaiye kurumunda da eşitlik

Cinsiyet ayrımcılığını önlemek amaçla yaptıkları uygulama geliştirilme aşamasındayken bile bir çok devlet kurumu tarafından ilgi gördüğünü söyleyen Behrendt, uygulamaya koyulan kurumlar arasında mahkemeler ve okulları örnek vererek, itfaiye kurumunda dahi bu uygulamaya geçildiğini belirtti.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN