Bekir Bozdağ: 3 Bin Hakim ve Savcı Alınacak

Yeni inşa edilen Gölcük Adalet Sarayının açılış töreninde, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konuşma yaptı. Yeni yapılan Adalet Sarayına, savcı ve hakim alımlarının yapılacağının yanı sıra, Türkiye genelinde de 3 bin hakim ve savcı alınacağını duyurdu.

Bekir Bozdağ, yargıda güvenin çok önemli olduğunu duyurarak, sözlerinde yargıya güvenin hükümetle ilişkili olduğu sinyalini verdi. Bekir Bozdağ 2002 yılına dikkatleri çevirerek, o yıllarda yargıya güvenin %45,7 iken 2015 yılından bu yana %50,4’e kadar yükseldiğini vurguladı. Bekir Bozdağ’ın bu denli incelemesi dikkatleri üzerine topladı.
Bekir Bozdağ’ın konuşmalarının tamamı ise şöyle;

“Yargıya güven son derece önemli. 2002’de yargı hizmetlerinde memnuniyet yüzde 45.7 iken, 2015 yılı itibariyle yüzde 50.4 büyük bir orandır.

“Yargıda işi olanların yarısı kaybediyorlar. Biri kazanıyor, biri kaybediyor. Kaybeden memnun olur mu?

“4 bin 994 Kişinin Mesleğe Kabulü ile Sıkıntı Kalkacak”

“Şu anda Türkiye mahkemelerinde görev yapan 13 bin 678 hakim ve savcı var. 3 bin 456 ihraç edilen var. Türkiye Adalet Akademisi’nde staj yapan hakim ve savcılarımız 4 bin 994’tür. Bunların bin 603’ünün mesleğe kabulü HSYK tarafından yapıldı. Geri kalanların da mesleğe kabulleri süratle tamamlanacak.

“FETÖ üyesi oldukları ya da irtibatlı oldukları için meslekte kalması kabul görülmeyenlerden boşalan yerlere bu adaylar mesleğe kabul edilmesiyle atanıyorlar. Kısa bir süre sonra 4 bin 994 kişinin mesleğe başlamasıyla buradaki sıkıntı tamamen kalkacaktır.

“Adalette Gecikme Olacak Diye Endişe Etmeyin”

“Hiçbir vatandaşımız bu meslekten uzaklaştırmalar nedeniyle adalet hizmetlerinde gecikme aksama olacak diye endişe etmesin. Aralık 2016’da 3 bin yeni hakim ve savcı alacağız. Onun için hakim ve savcılık sınavlarına gireceklere buradan ilan ediyorum, şimdiden hazırlansınlar. 3 bin kişi alacağız ve bu konularda aksamanın olmasına asla müsaade etmeyeceğiz.”

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN