Bebeğime ek gıda verebilir miyim?

Bebeklerin Hayatımızda ki Yeri

Her şeyden önce çocuğumuzun ya da bebeğimizin sağlığı bizim için ön plandadır. Kendi canımızı verecek kadar olsa bile öyledir. Çünkü o bizim can parçalarımızdan bir tanesidir. Bu yüzden ne pahasına olursa olsun onları korumamız gerektiğini çok iyi biliriz. Dikkat edilmesi gereken o kadar çok konu var ki saymakla bitiremeyiz. Ama burada biz sadece bir konu hakkında konuşacağız. O da beslenme…

Bebeğimi Nelerle Beslemeliyim?

Her şeyden önce yaratılışımızda olduğu gibi anne sütü gelişmemiz ve büyümemiz açısından çok çok önemli bir yere sahiptir. Şöyle bir örnek vereyim; bir aslan doğum yaptıktan sonra yavrusunun dişleri gelişene kadar onu kendi sütüyle beslemesi gerektiğini çok iyi bilir. Çünkü bu annelik içgüdülerinden olan bir şeydir. Yani demek istediğim bebeğinizi ya da çocuğunuzu anne sütü dışında bir şeyler yiyip içme çağına kadar anne sütü ile beslemeniz çok önemli bir yere sahiptir. Bebeğin zeka, beden, kemik gelişiminde en büyük role sahiptir anne sütü.

Devam Sütleri Yaralı Mıdır?

Her şeyden önce bebeğimize en yararlı olanı en sağlıklı olanı vermek biz anne ve babaların ortak özelliklerinden bir tanesidir. Bu yüzden anne sütünün sağlını konuştuğumuz kadar anne sütü dışında kullanılabilen yiyeceklerin zararını da konuşmalıyız. Buna en büyük örneklerden bir tanesi devam sütleridir. Devam sütleri annenin sütünün gelmediği, hastalandığı ya da başka bir sebepten ötürü çocuğunu emziremediği dönemlerde başvurduğumuz ilk şeydir.

Sonuçta bir fabrikada üretilmesi bile bence en büyük zararlardan bir tanesidir. Koruyucu içermez etiketine pek takılmayın derim. Neden diye soracak olursanız; bir içme suyunun bile bir yıl raf ömrü varken devam sütleri bir bebek için ne kadar sağlıklı olabilir. Diyebilirsiniz ki; peki çocuğumuzu o durumdayken nasıl besleyeceğiz?

Bu durumda da başka bir anneden yardım istemek en doğru seçim olur. Başka bir anne sütü verebilecekken hemen markete koşup kolay olanı yapmamamız lazım. Devam sütleri gibi ek gıdalarla takviye bir besleme yapmak gelişim açısından çok zararlı bir durumdur.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN