Başbakan Binali Yıldırım’dan Irak’a; “Varlığımızı Sürdüreceğiz”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Merkezinde düzenlenen 9. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Irak meclisinin kararlarına ilişkin açıklamalarda ve cevaplarda bulundu.

Gündemin Türkiye ile alakalı olan söylemlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, Irak’a karşı konuşurken “Bağdat ne söylerse söylesin Türk varlığı orada kalmaya devam edecektir” dedi. Açıklamaları şu şekilde;

“Türkiye’nin Oradaki Varlığına Takılması Abesle İştigaldir”

“Türkiye ile 350 kilometreden fazla hududu olan ve 30-35 senedir ülkemizin başını ağrıtan PKK terör örgütünün barındığı Irak’ta, Irak merkezi yönetimi bugüne kadar hiçbir tedbir almazken ve 63 değişik ülkeden burada terörle, DEAŞ’la mücadele adıyla askeri unsurlar bulunurken bütün bunları bir kenara bırakıp Türkiye’nin oradaki varlığına takılması abesle iştigaldir. Bunun hiçbir şekilde iyi niyetle izahı yoktur.

“Irak hükümeti, Bağdat ne söylerse söylesin, bölgedeki DEAŞ’la mücadele için, bölgedeki demografik yapının zorla değiştirilmemesi için Türk varlığı orada kalmaya devam edecektir.

“Bizim amacımız daha fazla insanlık dramının yaşanmaması, daha fazla kan akmaması ve bölgedeki oldu bittilerin önüne geçilmesidir. Irak’ta mahli olmayan birçok ülke orada dolaşırken, tarihi derinliğiyle bölgede her zaman olmuş Türkiye hakkında böyle ileri geri laflar etmek, Irak hükümetinin haddi değildir.

“Fırat Kalkanı Operasyonunun Amacı Sınırın Güvenliğini Sağlamak”

“Fırat Kalkanı operasyonunun amacı Türkiye’nin hudutlarının güvenliğini sağlamak ve bölgede yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini teminat altına almaktır.”

“Bugüne kadar yaklaşık bin kilometrelik bir alan terör unsurlarından tamamen temizlenmiş ve buraya asli unsuru olan Suriyeli mülteciler yerleşmeye başlamıştır.

“Suriye’nin normale dönmesi için işin bir yerinden başlamış bulunuyoruz. Diğer ülkelerin de aynı şekilde bir an önce terör gruplarını ortadan kaldırarak Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruyacak şekilde, bütün etnik yapıların birlikte yaşayacağı, herkesin temsil edileceği bir yönetime ulaşması, kavuşması için gerekli sorumluluğu yerine getirmesini bekliyoruz.”

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN